Connect with us

Maqedoni

Kush janë top 100 kompanitë me fitime më të mëdha në Maqedoninë e Veriut? (LISTA)

Publikuar

më

100 kompanitë më profitabile në Maqedoninë e Veriut ka shënuar rritje të ndjeshme gjatë 2025, duke arritur në 881.1 milionë euro në vitin 2025, krahasuar me 761.6 milionë euro në vitin 2024, sipas një analize të realizuar nga portali “Pari” në bashkëpunim me “Biznis rrjeti”.

Fitimet më të mëdha vijnë nga industria e automobilave, metalurgjia, prodhimi i çimentos, energjetika, telekomunikacioni, farmacia dhe industria e birrës.

Rang 2025Emri i KompanisëFitimi 2025 (EUR)Fitimi 2024 (EUR)Rritja e Fitimit (%)
1CONSON METI DOOEL Skopje (Johnson Matthey)73.159.42463.307.941+15,56%
2Makedonski Telekom AD – Skopje40.567.98738.738.554+4,72%
3ALKALOID AD Skopje32.263.22227.684.068+16,54%
4TITAN USJE AD Skopje29.281.24930.783.263-4,88%
5PIVARA SKOPJE AD Skopje26.936.18723.755.397+13,39%
6IGM-TREJD Ilija i dr. DOO Kavadarci25.909.08123.450.043+10,49%
7KAMENIMOST KOMUNIKACII AD Skopje21.538.21420.234.593+6,44%
8ELEKTRODISTRIBUCIJA DOOEL Skopje21.067.82529.502.635-28,59%
9A1 MAKEDONIJA DOOEL Skopje21.011.16918.178.719+15,58%
10MAKPETROL AD Skopje19.360.21817.265.263+12,13%
11VDL VAN HOOL MAKEDONIJA DOOEL Ilinden18.954.2230/
12SUPORT & SOLUSHNS CENTAR MK DOOEL Skopje18.721.19816.702.046+12,09%
13FILIP MORIS TUTUNSKI KOMBINAT PRILEP DOO Skopje17.560.58112.283.583+42,96%
14BUCHIM DOOEL Radovish14.232.7785.016.295+183,73%
15APEKS MK DOO Skopje13.654.1437.593.909+79,80%
16MAGNA MIRORS SAUT-IST JUROP DOOEL Struga13.402.57114.271.978-6,09%
17MERMEREN KOMBINAT AD Prilep12.585.77714.858.200-15,29%
18EVN Makedonija AD Skopje11.538.56327.214.621-57,60%
19EVN Makedonija Elektrani DOOEL Skopje11.277.7437.199.163+56,65%
20TE-TO AD-Skopje10.564.40326.102.249-59,53%

Më poshtë edhe 80 emrat e kompanive tjera.

kliko KËTU

Shqipëri24 minutes ago

Pasi heshtën për djegien e Gjykatave dhe institucioneve, prokurorët reagojnë pas deklaratave të Ballës: Aludimet për lidhje politike, rrezikojnë të cenojnë pavarësinë

Lajme56 minutes ago

Valbon Limani në Forumin e Karrierës ’26 – “NextGen CareerUp”: Komuna e Gostivarit mbetet e përkushtuar ndaj fuqizimit të rinisë!

Lajme1 hour ago

Gani Gecit i përkeqësohet gjendja shëndetësore në Burgun e Pejës, familja jep detaje

Maqedoni2 hours ago

Për herë të parë në Shuto Orizare valëvitet flamuri kombëtar shqiptar!

Lajme2 hours ago

ASH: Me kërkesën e këshilltarëve të AKI përdorimin e flamurit kombëtar shqiptar në Shuto Orizare e kthyem në realitet

Maqedoni2 hours ago

Dy peshkopë maqedonas drejt Moskës, vizitë në kohën e tensioneve me Rusinë

Shqipëri2 hours ago

Vlora pa ujë, avari në rrjetin kryesor të furnizimit, po punohet për riparimin e defektit

Kosovë3 hours ago

Ish-shefi i stafit të Osmanit si presidente flet për një sondazh të freskët: LDK e AAK nën 10 %, PDK e VV s’kanë lëvizur

Lajme3 hours ago

Hoxha jep lajmin e mirë për kultivuesit e mollëve: Janë paguar rreth 149,5 milionë denarë për 1.934 fermerë

Maqedoni3 hours ago

Gjykatat në Maqedoni me mbi 134 mijë lëndë të pazgjidhura, vetëm 13 ankesa të pranuara

Bota3 hours ago

Mesazhi i fuqishëm i Salihut: “Mobilizim masiv këtë të diel – vota e çdo shqiptari numërohet!

Maqedoni3 hours ago

Iva Mihajllova do të gjykohet në mungesë, nuk është e kapshme për organet shtetërore

NA NDIQ NË FACEBOOK