Connect with us

Sport

Jose Mourinho: Ja pse zgjodha Fenerbahçen, zero interes për lojtarët e Romës

Published

on

Jose Mourinho mbërriti në Stamboll dhe tashmë është gati të startojë një përvojë të re. Në konferencën prezantuese për shtypin, këtë të hënë, trajneri portugez, i shoqëruar nga presidenti Ali Koç dhe drejtori sportiv, Mario Branco, zbuloi arsyen pse zgjodhi skuadrën turke: “Pse zgjodha Fenerbahçen? Stabiliteti, projekti që më paraqiti ishte shumë i rëndësishëm. Gjithçka është në nivel të lartë… Shkova në ambientet e klubit, niveli që pashë ishte shumë i mirë. Unë jam i vetëdijshëm për përgjegjësitë e mia. Do të jap gjithçka për tifozët e Fenerbahçes”.

Ish-trajneri i Romës shpjegoi gjithashtu se si mësoi për interesimin e turqve dhe foli për vizionin e tij për klubin: “Personi i parë që më kontaktoi ishte Mario Branco. Më pas, Ali Koç ishte personi i parë që u kontaktua. Unë dua të shoh një projekt, jo një emër. Unë dua stabilitet.”

Trajneri portugez ka përshkruar edhe objektivat kryesore për sezonin e ardhshëm dhe në mënyrën e tij nuk i ka munguar ambicia, pavarësisht se ka shmangur premtimet:

“Zero premtime. Mund të premtoj përkushtim ndaj klubit, pasion dhe ndjeshmëri me tifozët. Ky stof tani është pjesë e lëkurës sime. Uroj që të gjithë në klub të kenë këtë mentalitet. Nuk premtoj, por objektivi ynë kryesor është fitimi i kampionatit. Ne i respektojmë tri skuadrat e tjera që garojnë në kampionat. Kualifikimi në Europa League mund të duket më i arritshëm për sa i përket suksesit, por objektivi ynë kryesor është Champions League”.

Lexo edhe:

Lidhur me pritshmëritë e tifozëve dhe urinë për trofe, Mourinho u përgjigj me qetësi dhe i dha një paralajmërim skuadrës:

“Ai që duhet të jetë i durueshëm, që duhet të jetë i qetë janë presidenti, drejtorët dhe trajneri. Tifozët duhet të jenë të çmendur dhe kërkues. Nëse një lojtar nuk mund të përballojë presionin, ai nuk është mjaftueshëm i mirë për Fenerbahçen. Unë e dua atë pasion.”

Mourinho foli edhe për merkaton e transferimeve dhe thashethemet që lidhin Lukakun dhe Dybalan me gjigantin turk:

“Do të përpiqem të jem edhe më i drejtpërdrejtë. Më lejoni të jem i qartë, kam zero interes për lojtarët e Romës”.

Trajneri reagoi me ironi edhe ndaj një pyetjeje për rikthimin e Arda Güler nga Reali i Madridit: “Nëse Arda Güler dëshiron të vijë, pse jo? Nëse ai e do Fenerbahçen, nëse vjen falas dhe Real Madridi paguan 75% të pagës së tij, nuk mund të themi jo”.

 

NA NDIQ NË FACEBOOK