Connect with us

Ndryshe

Gomari i moshuar i quajtur Perry, i cili frymëzoi personazhin e Eddie Murphy në Shrek – i jepet një grant qeveritar prej 10,000 dollarësh

Published

on

Tre gomarë në një park të Kalifornisë, duke përfshirë një që shërbeu si referencë për personazhin e Eddie Murphy në Shrek, kanë marrë një grant qeveritar prej 10,000 dollarësh.

Kryebashkiaku Greer Stone dhe Këshilli Bashkiak i Palo Altos janë zotuar të kontribuojnë me një grant të ngjashëm për të ndihmuar në pagimin e kujdesit për gomarët në Bol Park, transmeton Telegrafi.

Gomarët po jetojnë vitet e tyre të arta në një kullotë prej një hektari, shumë për kënaqësinë e vizitorëve dhe madje mburren me një personazh të famshëm në radhët e tyre.

Perikliu, ose ‘Perry’, u studiua nga animatorët nga filmi i parë i Shrek-ut, ndërsa ata kërkuan të shqyrtonin se si lëviznin gomarët.

Por ai është vetëm disa ditë larg ditëlindjes së tij të 30-të, dhe ndërsa ai dhe miqtë e tij plaken, kujdesi i tyre bëhet gjithnjë e më i shtrenjtë.

Gomarët mund të jetojnë deri në të tridhjetat ndërsa janë në robëri. Parku bleu edhe Prillin 15-vjeçar vitin të kaluar, duke rritur më tej kostot.

Kujdesi i tyre mbështetet tërësisht nga donacionet e komunitetit dhe ndihma e kujdestarëve vullnetarë të gomarëve.

Kujdesi bazë zakonisht kushton mbi 25,000 dollarë në vit – pa përfshirë shpenzimet mjekësore, të cilat mund ta çojnë faturën totale në mbi 40,000 dollarë. /Telegrafi/

NA NDIQ NË FACEBOOK