Connect with us

Bota

Spanja njeh zyrtarisht shtetin palestinez

Published

on

Qeveria spanjolle ka njohur zyrtarisht shtetin palestinez të martën në një takim të kabinetit, tha ministri i Jashtëm José Manuel Albares në një konferencë shtypi në Madrid.

Pak para mbledhjes së kabinetit, kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha në një fjalim televiziv kombëtar se Spanja do t’i bashkohet “më shumë se 140 vendeve që tashmë e njohin Palestinën” dhe se “është e vetmja mënyrë për të arritur paqen: atë të një shteti palestinez që bashkëjeton përkrah Shtetit të Izraelit në paqe dhe siguri.”

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia secila njoftuan publikisht planet më 22 maj se do të njihnin zyrtarisht shtetin palestinez të martën./abcnews.al

NA NDIQ NË FACEBOOK