Connect with us

Shëndetësi

Lëngjet e pemëve që rritin nivelet e sheqerit në gjak dhe çojnë në shtim të peshës

Published

on

Edhe pse lëngjet e pemëve mund të jenë një opsion i shëndetshëm, disa janë fajtorët e fshehtë për rritjen e sheqerit në gjak dhe shtimit të peshës.

Të gjithë i pinim duke menduar se po i bënim mirë trupit tonë, por disa prej tyre mund të grumbullojnë shumë kalori dhe të rritin nivelet e sheqerit në gjak.

Në fakt, duhet ta përjashtoni nga rutina juaj e përditshme një lloj lëngu frutash për të shmangur ngritjet e fshehura të sheqerit, por edhe për të mbajtur një bel të hollë.


Pija e popullarizuar ndihmon në uljen e shtypjes së gjakut duke zvogëluar rrezikun për sulm në zemër dhe goditje në tru

Lexo po ashtu
Pija e popullarizuar ndihmon në uljen e shtypjes së gjakut duke zvogëluar rrezikun për sulm në zemër dhe goditje në tru

Jesse Feder, trajner personal dhe dietolog i regjistruar, ka treguar për She Finds se cilin lëng frutash duhet ta hiqni nga dieta juaj, sepse ndikon negativisht në peshën tuaj dhe rrit nivelin e sheqerit në gjak.

Ai ka thënë se të gjitha llojet e lëngjeve me aromë artificiale (të njohura se janë përplot sheqer) duhet të shmangen, në mënyrë që t’i shërbejmë shëndetin tonë të përgjithshëm.

Në botën shumëngjyrëshe të lëngjeve të frutave, ekziston një shumëllojshmëri e madhe që tundon shijen tonë. Nga portokalli dhe molla klasike deri te përzierjet ekzotike, këto pije shpesh ofrojnë një mënyrë të përshtatshme për të marrë një dozë vitaminash dhe pije freskuese.


Pija e popullarizuar ul shtypjen e lartë të gjakut

Lexo po ashtu
Pija e popullarizuar ul shtypjen e lartë të gjakut

Megjithatë, jo të gjitha lëngjet krijohen të barabarta. Disa prej tyre – të mbushura me sheqerna të shtuara dhe me mungesë fibrash – mund të rritin nivelet e sheqerit në gjak dhe potencialisht të çojnë në shtim të peshës me kalimin e kohës.

Feder thekson se lëngjet e tilla janë plot me ngjyra artificiale, përbërës, sheqer dhe kalori. /Telegrafi/

The post Lëngjet e pemëve që rritin nivelet e sheqerit në gjak dhe çojnë në shtim të peshës appeared first on Telegrafi.