Connect with us

Bota

Turqia po shënon historinë në botë me numrin e votuesve

Published

on

Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan, ka thënë se në Turqi ka dalë një numër i madh i qytetarëve për të votuar në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

‘Zgjedhje presidenciale në Turqi janë demokratike, kjo është hera e parë që ne jemi dëshmitarë të një votimi të tillë. Nuk ka asnjë vend tjetër në historinë botërore që ka një pjesëmarrje të votuesve prej gati 90 përqind’.

‘Por Turqia, me një pjesëmarrje gati 90%, po lufton për demokracinë në mënyrën më të mirë dhe besoj se do të jetë kështu edhe sot. I lutem Zotit që zgjedhjet të jenë të dobishme për vendin dhe kombin tonë’, ka thënë Erdogan, transmeton Klankosova.tv.

Po ashtu, Erdogan sot ka votuar derisa qytetarët turq u kthyen për të votuar për herë të dytë këtë muaj.

Erdogan, i cili ka qenë në krye të Turqisë për 20 vjet, është i favorizuar për të fituar një mandat të ri pesë-vjeçar në balotazhin e dytë, pasi nuk arriti një fitore të plotë në raundin e parë më 14 maj.

NA NDIQ NË FACEBOOK