Connect with us

Tech & Auto

Lajm i mirë për fansat e PlayStation – Sony po sjell një pajisje të re për lojtarët

Published

on

Pajisja ka një ekran me diagonale tetë inç dhe e presim në muajin nëntor, por çmimi i tij ende nuk dihet.

Ajo që është spekuluar në qarqet e lojërave dhe mediat, ka marrë konfirmim zyrtar këtë javë. Sony ka njoftuar se do të prezantojë një pajisje të veçantë dore për transmetimin e lojërave nga PlayStation 5 përmes Remote Play dhe WiFi. Prandaj, nuk do të jetë një tastierë si PS Vita, në të cilën lojërat do të instalohen dhe do të shijohen në lëvizje, por do të jetë vetëm një ekran që shfaq përmbajtje nga PlayStation 5.

Përveç ekranit, ka edhe dy kontrollues në anë që kanë të gjithë butonat dhe opsionet si dhe kontrollorët DualSense për PlayStation 5, kështu që përvoja e lojës do të jetë e ngjashme me atë të vetë konzollës.

Media spekulon se me kalimin e kohës, pajisja e Sony mund të marrë një opsion tjetër, që është qasja në shërbimin cloud të Sony për lojëra, në mënyrë që sapo të mund të luante lojëra pa transmetim, direkt nga PlayStation.

Siç shpjegoi gazetarëve njeriu i parë i Sony për PlayStation, Jim Ryan, kjo vegël po zhvillohet me emrin e koduar Project Q dhe ekrani i saj diagonal është tetë inç. Rezolucioni i ekranit është 1080p me 60fps. Në komunikatën zyrtare për media nga Sony thonë se do të shfaqet në treg “në fund të këtij viti”, ndaj mediat përmendin nëntorin si muajin e fillimit të shitjeve.

Deri atëherë, duhet të dimë më shumë detaje rreth kësaj pajisjeje, përfshirë atë më të rëndësishmen, që është çmimi i saj. Do të jetë interesante të shihet se sa kërkesa ka për Project Q, veçanërisht pasi aftësia për të transmetuar video lojëra PlayStation përmes Remote Play tashmë ekziston për pajisjet celulare dhe kompjuterët, kështu që pajisja e re e Sony nuk duhet të ofrojë asgjë që nuk ekziston tashmë.

Megjithatë, për fansat e PlayStation që do të donin të ndjenin përvojën e të luajturit të lojërave PS5 në ekrane më të vogla, kjo mund të jetë një pajisje interesante, nëse sigurisht nuk është shumë e shtrenjtë.

Edhe pse dukej se konsolat e dorës me telefona dhe tableta po hynin ngadalë në histori, gjë që mund ta shihnim edhe në shembullin e vetë Sony-t, i cili nxori në pension konsolën e fundit të dorës dhe nuk prezantoi pasardhësin e tij, doli se ka një kërkesë të madhe. për këtë lloj pajisjeje.

Nintendo Switch dhe Switch Lite u provuan të jenë një hit i vërtetë, si dhe Valve’s Steam Deck, dhe gjithnjë e më shumë konzola të tilla po shfaqen në treg nga të cilat lojërat mund të nisen drejtpërdrejt nga vetë pajisja ose mund të transmetohen nga disa prej ekzistuesve. shërbime cloud për lojëra video. /Telegrafi/

NA NDIQ NË FACEBOOK