Connect with us

Bota

Kina refuzon kërkesën e SHBA për një takim midis ministrave të Mbrojtjes

Published

on

Kina ka refuzuar një kërkesë nga Shtetet e Bashkuara për një takim midis shefave të tyre të mbrojtjes në një forum vjetor të sigurisë në Singapor këtë fundjavë.

“Gjatë natës, Kina informoi SHBA-në se ata e kanë refuzuar ftesën tonë në fillim të majit për Sekretarin (Lloyd) Austin për t’u takuar me Ministrin e Mbrojtjes Kombëtare të Kinës Li Shangfu në Singapor”, tha Pentagoni në një deklaratë për Wall Street Journal.

Li ka qenë nën sanksionet e SHBA që nga viti 2018 për blerjen e avionëve luftarakë dhe pajisjeve nga eksportuesi kryesor i armëve rus, Rosoboronexport.

Pentagoni tha se beson në komunikimin e hapur “për të siguruar që konkurrenca të mos kalojë në konflikt”.