Connect with us

Ndryshe

Harrojeni Santorinin, ky ishull grek ju ofron të njëjtën eksperiencë magjike me më pak shpenzime

Published

on

Kur përmenden pushimet në Greqi të gjithëve na shkojnë në mendje ishujt si Santorini, Mikonos apo Zakynthos, por pak kush e di se ekzistojnë ishuj më të vegjël dhe më pak të njohur në ujërat e Egjeut dhe Jonit me pamje idilike.
Një i tillë që konkurron edhe Santorinin për bukurinë e tij dhe plazhet e “smeralda” është Folegandros, i cili ka marrë lëvdata kryesisht nga grekët vendas për shkak se mbetet ende i paeksploruar nga turmat e turistëve.

Ky ishull ndodhet pranë Parosit, por është shumë më pak i vizituar se ishujt më të njohur të Greqisë. Sipas Times, grekët nuk shkojnë në Mykonos, Rodos apo Korfuz, por ata shkojnë në Folegandros për të shijuar mrekullinë e vendit të tyre.

Dhe CNN e renditi atë në shtatë fshatrat e tyre më të bukur në Evropë, duke shkruar: “Rrugët e Santorinit mbushen nga admiruesit, por në Folegandros, një ishull aty pranë, do të gjeni arkitekturë të ngjashme – rrugë të shtruara me rrasa, ndërtesa të zbardhura të zbukuruara me lule shumëngjyrëshe, kishën e rastësishme ortodokse greke me një kupolë blu të ndezur dhe më e rëndësishmja jo turma të turistëve”.

Ndërkohë, agjencia greke e udhëtimeve Greeka shpjegoi ngjashmëritë midis ishullit dhe fqinjëve të tij më të vlerësuar, duke thënë se ai ka “arkitekturë tradicionale të Kikladhes”.
“Relativisht i paprekur nga turistët ndërkombëtarë, ishulli Folegandros ende arrin të ruajë hijeshinë e tij të paprishur. Fshati i tij, Chora, përbëhet nga shtëpi të vogla të zbardhura, rrugica të ngushta, dritare dhe dyer shumëngjyrëshe dhe kisha me kube blu.“

Një arsye që ndoshta njerëzit nuk e vizitojnë atë aq shumë sa ishujt e tjerë është fakti se ai nuk ka aeroportin e vet.
Sidoqoftë, arrihet lehtësisht me traget nga Athina, me nisje dhe mbërritje ditore, ose me varkë nga Santorini ose Pireu.
Në ishull janë tre fshatra, ku njeri është Chora, i cili ka pamje mahnitëse. Plazhi Karavostasi dhe plazhi Angali janë disa nga zonat e njohura të rërës që lidhen me fshatin me rrugë.
Vizitorët mund të qëndrojnë në shtëpi me pamje nga deti, për vetëm 25.50 £ për natë ose në hotele me 4 yje për 86 £ nata.

NA NDIQ NË FACEBOOK