Connect with us

Kulturë

E trishtë/ Ndahet nga jeta profesori i njohur, fituesi i çmimit Nobel (Foto+ Emri)

Published

on

Ka ndërruar jetë në moshën 85 vjeçare fituesi i Nobelit në ekonomi, profesori i makroekonomisë Robert Lucas.

Ai ishte një nga ekonomistët më me ndikim të gjysmëshekullit të fundit, pasi puna e tij pati një ndikim të rëndësishëm në botën reale – duke mbështetur një zhvendosje nga politikat ekspansioniste të viteve 1960.

Lucas ishte një teoricien, jo një këshilltar politik. Ai zhvilloi modele që u bënë mjete standarde të makroekonomisë moderne, të përdorura nga ata që ndanin pikëpamjet e tij, si dhe ata që i kundërshtonin ato.

I lindur në vitin 1937 në Yakima, Uashington, Lucas u rrit në Seattle, ku nëna e tij punonte si artiste mode dhe babai i tij si saldator në një kompani tregtare ftohjeje. Prindërit e tij ishin mbështetës të New Deal në një lagje republikane të etur për të rrënjosur idenë – siç shkroi ai më vonë – “që dikush mund të vendosë vetë se çfarë lloj personi do të jetë”.

Lucas i mbajti këto politika të New Deal fillimisht, kur një ofertë burse e çoi atë në Universitetin e Çikagos – ku ai do të kalonte pjesën më të madhe të karrierës së tij. Ai u diplomua në histori dhe, pas një interlude në Berkeley, Kaliforni, filloi të studionte ekonominë në një departament ku ai dhe shumë të tjerë që do të ndërtonin reputacion ndërkombëtar, u tërhoqën nga avokati i tregut të lirë Milton Friedman. Pozicioni i tij i parë i fakultetit ishte në Shkollën e Teknologjisë Carnegie, por ai u kthye në Çikago në 1974.

NA NDIQ NË FACEBOOK