Connect with us

Bota

E rrallë: Zbrazja e një rezervuari për celularin e një zyrtari

Published

on

Në një masë ekstreme, një zyrtar qeveritar në Indi u drejtua për të gjetur celularin e tij të humbur.

Pak a shumë urdhëroi zbrazjen e një rezervuari për të nxjerrë telefonin e tij.

U deshën tre ditë për të pompuar miliona litra ujë nga diga, ku Rajesh Vishwasit i ka celulari duke bërë një selfie.

Në momentin që u gjet, telefoni me sa duket ishte dëmtuar nga uji.

Inspektori i ushqimit Vishwas, raporton BBC, pretendoi se përmbante të dhëna të ndjeshme të qeverisë dhe duhej të merrej, por ai u akuzua për shpërdorim të pozitës së tij.

Pasi zhytësit nuk arritën të gjenin Samsung-un prej 1200 dollarësh të zyrtarit, ai pagoi që të aktivizonte zbrazjen. Ai tha se kishte leje verbale nga një zyrtar për të derdhur “pak ujë në një kanal aty pranë” dhe se nga kjo ” do të përfitonin fermerët që do të kishin më shumë ujë”.

Pompa funksionoi për disa ditë, duke zbrazur rreth dy milionë litra ujë, mjaftueshëm për të vaditur 6 kilometra katrorë tokë të punueshme.

Misioni i tij u ndërpre kur një tjetër punonjës, nga departamenti i burimeve ujore, mbërriti pas një ankese.

Viswas përfundimisht u pezullua në pritje të një hetimi. Ai mohon se ka abuzuar me pozitën e tij dhe ka deklaruar se uji që ka kulluar ka qenë nga pjesa e tejmbushjes së digës dhe për rrjedhojë “nuk është për përdorim”. /tesheshi.com/

NA NDIQ NË FACEBOOK