Connect with us

Lajme

Kovaçevski priti në takim Albin Kurtin: Dialogu, mjet i vetëm për zgjidhje të mosmarrëveshjeve

Published

on

Kryeministri Dimitar Kovaçevski ka zhvilluar në Ohër takim dypalësh me homologun e tij kosovar Albin Kurti. Kryeministri Kovaçevski i uroi mirëseardhje dhe bisedime të suksesshme, si hap i rëndësishëm për konsolidimin e rajonit dhe integrimin e tij evropian, përcjell Klan Macedonia.

Kryeministri Kovacevski, siç thonë shërbimet qeveritare, përshëndeti pjesëmarrjen e Kosovës në dialogun me Serbinë dhe për propozimin aktual evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, u konstatua se është jashtëzakonisht e rëndësishme që të bëhen të gjitha përpjekjet për gjetjen e një zgjidhjeje dhe përshpejtimin e Procesi i integrimit evropian, i cili është i rëndësishëm për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor.

Kryeministri Kovacevski, siç njofton KlanM,  edhe një herë ka rikonfirmuar mbështetjen e Maqedonisë së Veriut për aspiratat euroatlantike të Kosovës dhe gatishmërinë e saj për të kontribuar në këtë drejtim.

Kovaçevski dhe Kurti kanë rënë dakord që veprimet ushtarake dhe mosmarrëveshjet karakteristike për Ballkanin njëherë e përgjithmonë duhet t’i përkasin të shkuarës dhe rajoni të shkojë drejt përparimit, fqinjësisë së mirë dhe ndërtimit të një ekonomie të fortë që do të thotë një standard më i mirë për të gjithë qytetarët./KlanMacedonia

NA NDIQ NË FACEBOOK