Connect with us

Bota

Izraeli kryen sulme ajrore mbi Rripin e Gazës

Published

on

Ushtria e Izraelit tha sot se ‘ka goditur Rripin e Gazës’ mëngjesin e të enjtes, disa orë pasi një raketë ishte lëshuar nga territori palestinez.

Ende nuk ka raportime për viktimat por gazetarë dhe dëshmitarë thanë se pas sulmeve ajrore të tjera raketa të improvizuara u lëshuan nga militantët palestinezë në Gaza, sipas rrjetit francez Agence France-Presse.

Dëshmitarët thanë se të paktën shtatë goditje ajrore u kryen mbi qendrën stërvitore Ezzedine al-Qassam Brigades, që raportohet se i përket lëvizjes militante Hamas, pranë kampit të refugjatëve al-Maghazi.

Një seri e dytë sulmesh izraelite goditën një kompleks që besohet se i përkiste grupit të quajtur ‘Brigadat al-Qassam’ në jugperëndim të Gazës, sipas burimeve vendase të sigurisë.

Pas sulmit të parë një gazetar i AFP tha se dy raketa u lëshuan drejt Izraelit.

Një zyrtar izraelit i ushtrisë tha se avionët “goditën një pikë të prodhimit e magazinimit të materialeve luftarake” që i përket Hamas.

NA NDIQ NË FACEBOOK