Connect with us

Kulturë

Zhduket aktori i njohur britanik

Published

on

Aktori me origjinë britanike, Julian Sands, i njohur për rolet e tij kryesore në filma të tillë si “A Room with a View” dhe “Warlock”, është zhdukur në malet e Kalifornisë Jugore.

65-vjeçari u raportua i zhdukur nga gruaja e tij të premten e kaluar në 13 Janar, pasi ai kishte shkuar për ecje në zonën Baldy Bowl të maleve San Gabriel, sipas stacionit televiziv të Los Anxhelosit KABC-TV. “Ai u largua atë ditë për një shëtitje dhe kur nuk u kthye, familja e tij e raportoi atë të zhdukur,” citoi KABC-TV.

Ekipet kanë nisur menjëherë një kërkim për aktorin, por përpjekja u ndërpre për shkak të rreziqeve të ortekëve dhe kushteve të këqija të atmosferike. Kërkimet me helikopterë dhe avionë drone kanë vazhduar, megjithatë, dhe autoritetet planifikojnë të rifillojnë një kërkim tokësor sapo të lejojnë kushtet e motit.

Baldy Bowl, rreth 50 milje në verilindje të Los Anxhelosit që ndodhet pranë zonës së skive Mount Baldy, është një destinacion popullor për skiatorët, alpinistët dhe jo vetëm. Departamenti i Sherifit të Qarkut San Bernardino lëshoi ​​një këshillë të enjten e kaluar duke paralajmëruar se moti i ashpër pas disa javësh stuhish vdekjeprurëse e kanë bërë zonën të rrezikshme për të zhvilluar alpinizëm dhe shëtitje.

Gjatë katër javëve të fundit, ekipet e kërkimit kanë kryer 14 misione shpëtimi në malin Baldy dhe zonat përreth për alpinistët e bllokuar, dy prej të cilëve humbën jetën. I lindur në Angli, Sands u zhvendos në Kaliforni në vitet 1980 për të ndjekur karrierën në Hollywood pas suksesit të filmit të vitit 1985 “A Room with a View”, një romancë e periudhës në të cilën ai interpretoi personazhin kryesor përballë Helena Bonham Carter. Ai gjithashtu luajti si djali i Satanait në thrillerin të vitit 1989 “Warlock” si dhe me pas ne vazhdimin e tij.

NA NDIQ NË FACEBOOK