Connect with us

Kulturë

Arti në zi/ Ndahet nga jeta regjisori i njohur

Published

on

Bruce Gowers, i cili ishte regjisori i videoklipit për hitin klasik të Queen’s Bohemian Rhapsody, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare.

Regjisori dhe producenti britanik, fitues i çmimeve Emmy dhe Grammy, ka punuar gjithashtu në video dhe speciale live për Michael Jackson dhe Rolling Stones.

Familja e tij ka shkruar në Facebook se ai “gjithmonë ka sjellë entuziazëm, energji, pasion dhe gëzim të pakufishëm në punën e tij”.

Videoja Bohemian Rhapsody shfaqi në mënyrë të famshme katër anëtarët e grupit me fytyrat e tyre në një formacion diamanti.

Kënga epike është kënga e tretë më e shitur e të gjitha kohërave në Mbretërinë e Bashkuar, pasi kryesoi listat e Mbretërisë së Bashkuar për nëntë javë në 1975 dhe u kthye në numrin një në 1991 pas vdekjes së këngëtarit Freddie Mercury.

Sipas bateristit të grupit Roger Taylor, pamjet vizuale të Gowers ndihmuan në krijimin e “videos së parë që do të përdoret si një inspirim i suksesshëm për të tjerët”.

Videoja mori vetëm tre orë për t’u xhiruar dhe kushtoi vetëm 3500 £ për t’u realizuar. Ishte videoklipi i parë që u transmetua në Top of the Pops dhe bëri që shumë të tjerë të filmoheshin, duke vendosur standardin për artistët që e ndiqnin.

Gowers, i cili dikur zbuloi se kishte marrë 590 dollarë për këtë punë, i tha Daily Mail në vitin 2018: Kjo ndryshoi mënyrën se si perceptohej muzika të gjithë po bënin video dhe grupet po shihnin se shitjet e tyre dhe pozicionet e tyre në skemat rriteshin nëse videot e tyre ishin të mira.”

NA NDIQ NË FACEBOOK