Connect with us

Tech & Auto

Nga mesnata WhatsApp ndalon së punuari në 49 modele telefonash, miliona njerëz nuk do mund të përdorin shërbimin

Published

on

WhatsApp do të ndalojë së punuari në 49 modele ‘smartphone’ nga sot duke lënë miliona pa aplikacion.

Përdoruesit me celularë të vjetër iPhone dhe Android do të duhet të marrin një përditësim pas 31 dhjetorit në mënyrë që të përdorin aplikacionin për Vitin e Ri.

Në total, 49 modele do të preken duke përfshirë një numër pajisjesh Huawei, LG dhe Samsung.

Aplikacioni thuhet se është programuar për të lëshuar një alarm për ata që janë prekur përpara se shërbimi i mesazheve të çastit të ndalojë së funksionuari.

WhatsApp tha: “Pajisjet dhe softueri ndryshojnë shpesh, kështu që ne rishikojmë rregullisht se cilat sisteme operative mbështesim dhe bëjmë përditësime.

“Këto pajisje gjithashtu mund të mos kenë përditësimet më të fundit të sigurisë, ose mund të mungojnë funksionalitetin e kërkuar për të ekzekutuar WhatsApp.”

Lista e plotë:

IPHONE 5

iPhone 5C

Archos 53 Platinum

Grand S Flex ZTE

Grand X Quad V987 ZTE

HTC Desire 500

Huawei Ascend D

Huawei Ascend D1

Huawei Ascend D2

Huawei Ascend G740

Huawei Ascend Mate

Huawei Ascend P1

Lenovo A820

LG Enact

LG Lucid 2

LG Optimus 4X HD

LG Optimus F3

LG Optimus F3Q

LG Optimus F5

LG Optimus F6

LG Optimus F7

LG Optimus L2 II

LG Optimus L3 II

LG Optimus L3 II Dual

LG Optimus L4 II

LG Optimus L4 II Dyfishtë

LG Optimus L5

LG Optimus L5 II

LG Optimus L5 II Dual

LG Optimus L7

LG Optimus L7 II

LG Optimus L7 II Dual

LG Optimus Nitro HD

Memo ZTE V956

Quad XL

Samsung Galaxy Ace 2

Samsung Galaxy Core

Samsung Galaxy S2

Samsung Galaxy S3 Mini

Samsung Galaxy Trend II

Samsung Galaxy Trend Lite

Samsung Galaxy Xcover 2

Sony Xperia Arc S

Sony Xperia miro

Sony Xperia Neo L

Wiko Cink Five

Wiko Darknight ZT

NA NDIQ NË FACEBOOK