Connect with us

Sport

Tragjedi në Katar: Vdes papritur një nga personat kyç të “Kupës së Botës”

Published

on

Roger Pearce, drejtor teknik i ITV Sport, vdiq në Katar teksa po punonte për Kupën e Botës të këtij viti.

Pearce vdiq në moshën 65-vjeçare vetëm 24 orë pas fillimit të Kupës së Botës. Ai punoi për ITV për 43 vjet dhe mbuloi një numër të madh ngjarjesh të mëdha botërore, ndër të cilat dallohen tetë pamje planetare.

Ne kemi një lajm shumë të hidhur për ju nga Katari. Drejtori ynë teknik Roger Pearce, i cili ishte këtu për Kupën e tij të tetë Botërore, fatkeqësisht ka ndërruar jetë. Roger ishte një figurë shumë e respektuar në industrinë e televizionit sportiv.

Për ITV-në ai ishte i rëndësishëm në planifikimin logjistik dhe ofrimin e Kupës së Botës në Rugby, si dhe Kupës së Botës FIFA, si dhe Euros. Ai gjithmonë kishte një buzëqeshje në fytyrën e tij dhe ai la një buzëqeshje në fytyrën tuaj. Ai ishte jashtëzakonisht i përkushtuar, profesionist, simpatik dhe tepër popullor”, tha Pugach.

Pearce ishte njeriu që organizoi transmetimin e ndeshjeve nga Katari në pjesën tjetër të botës.

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media