Connect with us

Bota

Raportohen raketa në gjithë Ukrainën, u bëhet thirrje popullit të strehohen

Published

on

I gjithë qyteti perëndimor i Ukrainës, Lviv, është pa energji elektrike, pasi u raportuan sulme të gjera në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë edhe kryeqytetin Kiev.

Kryetari i bashkisë së Lviv, Andriy Sadovy, u bëri thirrje njerëzve të strehohen, duke thënë se “i gjithë qyteti është pa energji elektrike”.

Kreu i rajonit më të gjerë të Kievit tha se infrastruktura kritike dhe ndërtesat e banimit ishin goditur.

Rusia ka shtuar kohët e fundit sulmet e saj ndaj rrjeteve energjetike të Ukrainës pas një sërë pengesash në luftë.

Më herët, një alarm për sulm ajror u lëshua në të gjithë Ukrainën mes raporteve për shpërthime në një numër lokacionesh.

Pak para raporteve të reja nga Kievi dhe Lviv, zyrtarët thanë se Ukraina jugore ishte nën sulm të ri.

Guvernatori i rajonit të Mykolaiv paralajmëroi për “shumë raketa” që vijnë nga jugu dhe lindja.

Në rajonin e afërt të Zaporizhzhias, një foshnjë e porsalindur u vra kur një raketë goditi një njësi materniteti, thanë shërbimet e urgjencës.

Rusia u fajësua për atë sulm, por ende nuk ka komentuar ndonjë nga sulmet e supozuara të së mërkurës.

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media