Connect with us

Kosovë

Osmani: Serbia po përpiqet ta destabilizojë Kosovën nëpërmjet strukturave ilegale në veri  

Published

on

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim zëvendëskryeministrin Antonio Tajani, njëherësh ministër i Jashtëm i Italisë, dhe ministrin e mbrojtjes Guido Crosetto , me të cilët ka diskutuar për zhvillimet e fundit në Kosovë dhe raporton me dialogun me Serbinë.

Ajo ka thënë se Kosova e konsideron Italinë si një partner, me të cilin synon thellimin e dallimeve bilaterale në shumë fusha, dhe e ka mirëpritur idenë e palëve italiane për organizimin e një forumi të përbashkët ekonomik ndërmjet bizneseve të dy shteteve.

Sipas Presidentes Osmani, Kosova ka bërë hapa të fushës së reformave në ekspertizën dhe veprimet e sundimit të rendit të ligjit. Ajo ka theksuar se Kosova është një vend me potencial të madh të rinjve të tjerë dhe se ofron mjedis për investime të huaja.

Nga zv.kryministri italian Tajani, Presidentja Osmani ka marrë për liberalizimin e vizave, sikurse edhe për anëtarësimin në Këshillin e Evropës. Presidentja Osmani ka kontribuar në Italinë në kuadër të KFOR-it dhe ka theksuar nevojën për shtimin e tyre në fushën e mbrojtjes bilaterale.

Duke u zhvilluar në fund të fundit, Presidentja Osmani ka theksuar koordinimin e Kosovës janë në mesin e aleatëve dhe po ndalojnë veprimet intensive për të gjetur një zgjidhje të pranueshme për çështjen e afateve 48-orësh.

Sipas Presidentes, Serbia po ndryshon që përmes strukturave ilegale në veri të vendit ta destabilizojë Kosovën.

Presidentja Osmani ka Kosova përkushtimin e për paqe, sigurinë dhe sundimin e ligjit në të gjithë territorin e Republikës. Në këtë kontekst, ka potencuar se për sukses të procesit të dialogut, për sa i përket atyre që janë palë të përfshira.

Më tej, Presidentja Osmani nënvizoi se përfundimi i dialogut duhet të jetë njohja reciproke. Në këtë frymë, Presidentja Osmani theksoi se procesi i dialogut nuk duhet lejuar të përdoret si instrument në Serbi për të minuar rrugën euroatlantike të Kosovës.

NA NDIQ NË FACEBOOK