Connect with us

Shëndetësi

4 arsye pse keni erë të keqe të gojës dhe si ta trajtoni në mënyrë efektive (FOTO)

Published

on

Era e keqe e gojës, ose halitosis – termi mjekësor për të, është ndoshta një nga kushtet më të pakëndshme dhe të sikletshme që një person mund të ketë.

Ka arsye të ndryshme pse shfaqet ky problem dhe ndonjëherë mund të jetë tregues i diçkaje shumë më serioze.

Kjo është arsyeja pse vendosëm t’ju njoftojmë për shkaqet dhe zgjidhjet për të. Megjithatë, duhet ta bëjmë të qartë se vizita te mjeku mund të jetë gjëja më e mirë për t’u bërë nëse asnjë zgjidhje tjetër nuk funksionon.

SHKAQET

Konsumimii shumë erëzave dhe ushqimeve me erë të fortë

Nuk është sekret që ushqimet me erë të fortë, si hudhra dhe specat djegës, mund të lënë një erë të pakëndshme në gojën tonë. Kjo për shkak se ato absorbohen në qarkullimin tonë të gjakut dhe derisa të largohen plotësisht nga trupi, mund të ndikojnë në frymëmarrjen tonë. Kjo është arsyeja pse mund të keni vënë re se edhe nëse i lani dhëmbët pasi t’i keni ngrënë këto ushqime, shija dhe aroma e tyre ende mbetet në gojën tuaj.

Mos larja dhe pastrimi i dhëmbëve me penjtë dental çdo ditë

Këto dy aktivitete janë shumë më të rëndësishme sesa mund ta kuptojmë, pasi ato largojnë grimcat e vogla të ushqimit që bllokohen në gojën tonë. Këto grimca grumbullohen dhe fillojnë të shpërbëhen në gojën tonë, gjë që do të krijojë një erë të pakëndshme. Gjithashtu, nëse nuk i lani dhëmbët rregullisht, formohet pllaka, e cila mund të shkaktojë inflamacionin e mishrave të dhëmbëve. Ky problem quhet periodontitis dhe mund të çojë në erë të keqe nëse nuk trajtohet.

Probleme shëndetësore, si goja e thatë dhe kushte të tjera

Goja e thatë ose, siç njihet në komunitetin mjekësor, Xerostomia, është kur goja e dikujt nuk prodhon mjaft pështymë. Si rezultat, goja e tyre nuk mund të fshijë të gjitha grimcat e ushqimit të mbetura brenda, dhe për këtë arsye ata bllokohen aty dhe fillojnë të dekompozohen. Por, ky nuk është shkaku i vetëm i tharjes së gojës pasi problemin mund ta krijojnë edhe medikamente të ndryshme, frymëmarrja përmes gojës dhe çrregullimet e gjëndrave të pështymës.

Përveç kësaj, infeksionet dhe inflamacionet që shfaqen në gojën, hundën dhe bajamet tona mund të prodhojnë erë. Gjithashtu, njerëzit që vuajnë nga lloje të caktuara të kancerit, dështimi i mëlçisë dhe sëmundje të tjera metabolike mund të fillojnë gjithashtu të kenë erë të keqe. Kjo për shkak të ilaçit që ata marrin, i cili krijon një përzierje kimikatesh.

Dietë e rreptë

Dieta e rreptë është e pashëndetshme dhe e rrezikshme në të gjitha aspektet, por gjithashtu mund të çojë në halitosis, ndër të tjera. Arsyeja që mund të ndodhë është se këto dieta prodhojnë energji në nivele të ndryshme, pasi ato janë të ulëta në karbohidrate. Trupi ynë fillon të përdorë të gjitha proteinat për të gjeneruar energji, diçka që prodhon shumë ketone, të cilat mund të kenë një erë shumë të bezdisshme.

TRAJTIMI

Pastroni gojën dhe lani dhëmbët të paktën dy herë në ditë

Ruajtja e higjienës së përgjithshme orale është hapi numër një. Është më mirë të lani dhëmbët të paktën dy herë në ditë dhe të pastroni dhëmbët me penj dental të paktën një herë në ditë. Sidoqoftë, mund t’i rrisni këto aktivitete nëse mendoni se goja juaj ka nevojë për to, por sigurohuni që të mos i lani shumë fort pasi do t’i dobësoni dhëmbët. Gjithashtu, duhet të mbani mend që të ndërroni furçën e dhëmbëve çdo 2-3 muaj dhe ta lani edhe gjuhën.

Një tjetër ide e mirë do të ishte përdorimi i shpëlarësve të gojës dy herë në ditë. Ju duhet të zgjidhni një shpëlarës goje antibakteriale ose antiseptike me fluor që vret të gjitha bakteret që janë përgjegjëse për halitozën dhe sëmundjen e mishrave të dhëmbëve. Nëse mbani proteza ose mbajtëse, duhet t’i hiqni ato gjatë natës ose të siguroheni që t’i pastroni tërësisht protezat.

Zgjidhni çamçakëz në vend të mentes pas vaktit

Çamçakëzi është i njohur për stimulimin e prodhimit të pështymës, që do të thotë se do të keni një mbrojtje më të fortë kundër acideve të pllakës. Këto acide janë përgjegjëse për prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, dhe pështyma thjesht i mban ato larg. Sigurohuni që të zgjidhni çamçakëz pa sheqer. Bakteret që jetojnë në gojën tuaj e duan sheqerin dhe do të bëjnë një acid të dëmshëm me të.

Pini shumë ujë për të shmangur tharjen e gojës

Siç e kemi përmendur më lart, një nga arsyet pse njerëzit kanë erë të keqe të gojës është kur kanë edhe gojën e thatë. Pirja e sasisë së lartë e ujit gjatë ditës mund të ndihmojë në atë zonë duke u siguruar që goja juaj të qëndrojë e hidratuar gjatë gjithë kohës. Kjo do të ndihmojë gjithashtu në prodhimin e pështymës, e cila është jetike. Një tjetër gjë që mund të bëni për të prodhuar më shumë pështymë është të filloni të hani gjëra që kanë nevojë për shumë përtypje, si karotat dhe mollët.

Mund të provoni disa ilaçe shtëpiake

Futja e disa ushqimeve në rutinën tuaj të përditshme mund të jetë shumë e dobishme. Për shembull, hulumtimet kanë treguar se njerëzit që kanë ngrënë kos për 6 javë kanë pasur një reduktim të erës së keqe. Nëse dëshironi ta provoni këtë, do t’ju duhet të hani të paktën 1 porcion kos të thjeshtë pa yndyrë në ditë. Por, nëse kjo nuk është diçka që ju pëlqen, mund të provoni të pini pak lëng portokalli ose të hani disa portokaj në ditë.

Hulumtimet kanë treguar se portokalli ndihmon në prodhimin e pështymës, e cila e mban gojën të hidratuar dhe ta mbrojtur nga bakteret. Për më tepër, çaji jeshil është vërtetuar gjithashtu se ka veti deodoruese dhe dezinfektuese. Mund të filloni të pini 1-2 gota në ditë ose e zien një natë më parë, e ftoh në frigorifer dhe e merr në punë të nesërmen.

Kur duhet të shkoni te mjeku

Në disa raste, era e keqe e gojës nuk ka të bëjë fare me higjienën tuaj orale dhe dentisti do t’ju njoftojë nëse i përkisni asaj kategorie. Pikërisht atëherë mund t’ju duhet të vizitoni një specialist, në mënyrë që ata të mund të hulumtojnë për rrënjën e problemit dhe të gjejnë planin më të mirë për trajtim. Siç thamë më herët, mund të ketë kushte të tjera themelore mjekësore që shkaktojnë erën e keqe të gojës, kështu që është më mirë ta kontrolloni këtë mundësi.

The post 4 arsye pse keni erë të keqe të gojës dhe si ta trajtoni në mënyrë efektive (FOTO) appeared first on Klan Kosova.

Advertisement

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media