Connect with us

Lajme

Kompania kosovare blen supermarketet “Tinex”

Published

on

Gjigandi kosovar për shitje me pakicë “Viva Fresh” ka arritur dakord me kompaninë maqedonase ushqimore me pronarë familjen Todoroviq për blerjen e rrjetit të supermarketeve “Tinex” në Maqedoninë e Veriut, mëson  portali Shqipmedia.

Vlera e kontratës së shitblerjes mësohet të jetë dikundi te 90 milion euro ndërsa ditët në vazhdim pritet të nënshkruhet dhe zyrtarizohet shitblerja.

Kompania kosovare “Viva Fresh” ka në pronësi edhe rrjetin e supermarkeve “Kit & Go” shitblerje e zyrtarizuar vitin e kaluar. Me blerjen edhe të kompanisë “Tinex” kompania “Viva Fresh” do të jetë lidere e shitjeve me pakicë në Maqedoninë e Veriut por nuk ndalon këtu. “Viva Fresh” sipas burimeve tona negocon edhe me një rrjet super marketesh por ende nuk ka epilog përfundimtarë nga këto bisedime.

NA NDIQ NË FACEBOOK