Connect with us

Ndryshe

Balena përmbys varkën, humbin jetën 5 persona

Published

on

Pesë persona kanë ndërruar jetë ndërsa gjashtë të tjerë arritën të shpëtonin pas një përplasjeje “të paprecedentë” midis një varke dhe një balene në det.

Ngjarja ka ndodhur në brigjet e Kaikoura në jug të Zelandës së Re rreth orës 10 të mëngjesit të së shtunës, 10 shtator.

Kryebashkiaku i Kaikoura konfirmoi se anija 8.5 metra ishte përmbysur pas përplasjes me një balenë, megjithëse ata nuk janë në gjendje ta konfirmojnë këtë.

Craig Mackle tha: “Ne kemi një varkë të përmbysur nga një balenë nga ajo që ne mund të kuptojmë, të dalë nga poshtë.

“Ne kemi mbyllur portin në mënyrë që ata të mund të vazhdojnë të punojnë.”

Një inspektor detar nga Zelanda e Re po vjen nga qyteti i Christchurch për të hetuar se çfarë ka ndodhur.

Pesë trupat u gjetën nga brenda varkës së goditur. Në momentin që ka ndodhur incidenti deti ka qenë i qetë dhe pa valë, sipas raporteve të mediave lokale.

Policia beson se varka është përmbysur në atë mënyrë që një balenë mund të ketë qenë fajtori. Autoritetet kishin përjashtuar mundësinë e një trungu që të përmbyste anijen pasi ka të ngjarë të kishte hapur një vrimë në byk në vend që ta përmbyste.

Balenat janë të zakonshme në këtë zonë.

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media