Connect with us

Lajme

Si shqiptarët që dynden në Britaninë e Madhe me gomone përfundojnë në kthetrat e bandave të drogës. Salianji e krahason kombin e tij me narko shtetet e Amerikës Latine

Published

on

Mijëra shqiptarë po vërshojnë drejt Britanisë së Madhe me gomone vetëm për të përfunduar në kthetrat e bandave të drogës, kanë paralajmëruar zyrtarë të lartë.

The Sun të dielën udhëtoi për në kryeqytetin e vendit, Tiranë , pasi një raport ushtarak i zbuluar zbuloi se katër nga dhjetë emigrantë që kalonin Kanalin ilegalisht tani vijnë nga vendi ballkanik.

Shefat e lartë të policisë në qytet pretendojnë se shumica e atyre që largohen po e bëjnë këtë për arsye financiare me krerët e krimit që kthehen në shtëpi me makina luksoze.

Ne pamë automjete të nivelit të lartë me targa të Mbretërisë së Bashkuar që qarkullonin.

I pyetur për eksodin në Britani, Saimir Boshnjaku, drejtori i policisë së imigracionit, tha: “Disa njerëz duhet të largohen sepse i ka zënë gjakmarrja, ose kanë rënë në konflikt me bandat kriminale dhe kanë frikë për jetën e tyre. Por shumica janë emigrantë ekonomikë.

“Njerëzit që bëjnë para nga droga kthehen këtu duke ngarë Maseratis dhe Mercedes dhe blejnë një vilë të madhe në fshat. Të rinjtë e shohin këtë dhe kjo i bën ata të duan të bëjnë të njëjtën gjë.”

Rreth një në pesë kanë lënë kombin e Evropës Lindore në disa zona pasi janë joshur nga premtimet për pasuri të mëdha në MB.

Ambasadori i Shqipërisë në Britaninë e Madhe, Qirjako Qirko, vlerëson se janë 150,000 bashkatdhetarë të tij në Britani.

Kjo do të thotë se numri është më shumë se trefishuar që nga viti 2019, kur Zyra për Statistikat Kombëtare llogariti se ishin 47,000 këtu.

Por kostoja e kontrabandimit në Britani mund të jetë deri në 30,000 £.

Të rinjtë shqiptarë që bëjnë udhëtimin për në Britaninë e Madhe mund të përfundojnë në borxhe ndaj bandave të cilat më pas i detyrojnë të shpërndajnë kokainë ose të punojnë në fabrikat e kanabisit në shtëpi në qytetet britanike.

Burimet e qeverisë këtu pranojnë se është krijuar një cikël toksik ku njerëzit më të varfër joshen në vese, ndërsa bosët e krimit bëjnë fitime të paprecedentë.

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media