Connect with us

Bota

Paralajmërohet se BE-ja do të përballet me dimra të vështirë për shkak të gazit

Published

on

Ministrja e Energjisë e Belgjikës ka paralajmëruar se vendet e BE-së do të përballen me “pesë deri në dhjetë dimra të tmerrshëm” nëse nuk bëhet asgjë për të ulur çmimet e gazit natyror.

Thirrjet po shtohen për një kufi në mbarë BE-në mbi çmimin e gazit dhe shkëputjen e tij nga çmimi i energjisë elektrike.

Rusia, e cila furnizoi BE-në me 40% të gazit të saj vitin e kaluar, ka kufizuar furnizimet.

Ministrja belge e Energjisë Tinne Van der Straeten shkroi në Twitter se çmimet e gazit në Evropë duhet të ngrihen urgjentisht, duke shtuar se lidhja midis çmimeve të gazit dhe energjisë elektrike është artificiale dhe duhet të reformohet.

“Pesë deri në dhjetë dimrat e ardhshëm do të jenë të tmerrshëm nëse nuk bëjmë asgjë,” tha ajo. “Ne duhet të veprojmë në burim, në nivel evropian dhe të punojmë për të ngrirë çmimet e gazit.”

Çmimet e energjisë elektrike kanë qenë gjithashtu në rritje në Evropë dhe kanë arritur nivele rekord këtë javë. Gazi është burimi kryesor i prodhimit të energjisë elektrike.

Në Gjermani, kontrata e një viti më parë për energjinë elektrike arriti në 995 € (844 £; 991 dollarë) për megavat orë të premten, ndërsa në Francë, ajo u rrit në 1,130 €. Kjo përfaqëson një rritje më shumë se dhjetëfish në të dy vendet nga viti i kaluar, vëren agjencia e lajmeve AFP.

“Ne duhet të ndalojmë këtë çmenduri që po ndodh tani në tregjet e energjisë,” tha kancelari i Austrisë Karl Nehammer.

Çmimet e energjisë elektrike duhet të ulen, tha ai, duke i bërë thirrje BE-së të shkëputë çmimet e energjisë elektrike dhe gazit.

“Ne nuk mund të lejojmë që presidenti rus Vladimir Putin të përcaktojë çmimin evropian të energjisë elektrike çdo ditë,” shtoi ai.

Gjermania, importuesi më i madh i gazit rus në vitin 2020, ka bërë gara për të forcuar rezervat e saj të gazit para dimrit, pavarësisht se Rusia ka shkurtuar furnizimet.

Synimi i tij është të mbushë kapacitetin e tij të gazit në 85% deri në tetor. Për ta bërë këtë, ajo ka zbatuar masa për kursimin e energjisë.

Ministri i Ekonomisë Robert Habeck tha se masa të tilla, së bashku me blerjen e gazit nga furnizuesit alternativë, i kishin mundësuar Gjermanisë të përmbushte qëllimin e saj më shpejt se sa ishte parashikuar.

Ai vlerësoi se objektivi prej 85% mund të arrihet deri në fillim të shtatorit. /a2news.al/

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media