Connect with us

Tech & Auto

Mercedes shiti makinën më të shtrenjtë në botë për 135 milionë euro

Published

on

Mercedes-Benz konfirmoi se së fundmi ka shitur makinën më të shtrenjtë në botë. Një coupe shumë e rrallë Mercedes-Benz SLR e vitit 1955, që mbahej në koleksionin e autoprodhuesit gjerman, iu shit një pronari privat për 135 milionë euro, ekuivalente me 142 milionë dollarë. Ky çmim e bën atë makinën më të shtrenjtë që është shitur ndonjëherë, sipas Hagerty, një kompani që gjurmon vlerat e makinave koleksioniste.

Paratë nga shitja do të përdoren për të krijuar Fondin Mercedes-Benz, një fond global i bursave, tha Mercedes në një njoftim.

Çmimi i mëparshëm rekord i shitjes për një makinë thuhet se ishte 70 milionë dollarë i paguar në 2018 për një Ferrari 250 GTO të vitit 1963.

Mercedesi që u shit ishte një nga dy prototipet e vetme 300 SLR Uhlenhaut Coupe. Makinat 67-vjeçare u emëruan për inxhinierin kryesor të Mercedes në atë kohë, Rudolf Uhlenhaut, dhe pretendohet se kishin një shpejtësi maksimale prej 186 mph. Ajo u shit në një ankand të mbyllur vetëm me ftesë në Muzeun Mercedes-Benz në Shtutgart më 5 maj. Ankandi u mbajt në bashkëpunim me kompaninë e ankandeve të automobilave RM Sotheby’s.

Sipas një deklarate të Mercedes-Benz, makina tjetër Uhlenhaut Coupe do të mbetet në koleksionin e Muzeut.

Advertisement

NA NDIQ NË FACEBOOK