Connect with us

Tech & Auto

“FIFA” dhe “EA Sports” i ndajnë rrugët, si do të quhet loja e re e futbollit?

Published

on

Nuk do të ketë më lojë të futbollit të njohur si “FIFA”.

Kjo pasi kompania e lojërave elektronike “EA Sports” ka dështuar ta marrë licencën nga shtëpia më e madhe e futbollit.

Loja e re e kësaj kompanie do të prezantohet gjatë vitit 2023 e quajtur “EA Sports FC”.

EA e ka prodhuar lojën FIFA për gati 30 vjet, por tani Federatës Botërore të Futbollit i duhet ta gjejë një bashkëpunëtor përtej kompanisë së lojërave elektronike.

Shefi i EA Sports, Andrew Wilson, e ka falënderuar FIFA-n për bashkëpunimin shumëvjeçar.

“Ne jemi mirënjohës për partneritetin tonë shumëvjeçar të shkëlqyer me FIFA-n”.

“E ardhmja e futbollit global është shumë e ndritshme. Ne kemi një mundësi të jashtëzakonshme për të vendosur ‘EA SPORTS FC’ në zemër të sportit dhe për të sjellë përvoja edhe më inovative dhe autentike për rritjen e audiencës në futboll”.

NA NDIQ NË FACEBOOK