Connect with us

Bota

Lufta i ka dhë këto: u godit apo jo “Sulltan Sulejmani dhe Roxana”?

Published

on

Xhamia e konsideruar si e “më e bukura” në Ukrainë, ajo e “Sulltan Sulejmanit(të madhërishëm) dhe Roxana-s(bashkëshortes së tij)”, nuk është dëmtuar nga bombardimet e ashpra ruse në Mariupol.

Ky qytet, me rëndësi strategjike, është ndër “shënjestrat e përbetuara” për t’u zotëruar nga rusët.

Por xhamia, e cila qe një ndër lajmet kryesore një ditë më parë nga fronti i përgjakshëm ukrainas, nuk është prekur. Thjesht ka qenë një predhë e cila ka rënë e shpërthyer pak metra larg saj.

Kjo u konformua nga kreu i një shoqate pranë xhamisë, Ismail Hacioglu. Gjithsesi ai vuri alarmin për frymët njerëzore që janë strehuar në xhami, duke parë sulmin e ashpër rus.

Ai tha se civilët që janë bllokuar, si aty e si në qytet, kanë nevojë për produkte thelbësore, duke përfshirë ujë dhe ushqim.

Në xhami janë 86 shtetas turq që presin të evakuohen, tha Hacioglu, duke shtuar se janë në koordinim me Ministrinë e Jashtme turke për këtë operacion ikjeje zhvendosjeje prej aty. /tesheshi.com/

NA NDIQ NË FACEBOOK