Connect with us

Tech & Auto

‘Truth Social’, rrjeti i ri social nga Donald Trump pritet të debutojë nesër

Published

on

Sipërmarrja e re e mediave sociale e Donald Trump, “Truth Social”, do të debutojë në App Store të Apple nesër , sipas postimeve nga një ekzekutiv në një version testues, që mund të shënojë kthimin e ish-presidentit në mediat sociale në ditën e Presidentëve të ShBA-së.

Në një seri postimesh, një llogari e verifikuar për shefin e produktit të rrjetit, i listuar si Billy B, iu përgjigj pyetjeve në aplikacion nga njerëzit e ftuar për ta përdorur atë gjatë fazës së testimit. Një përdorues e pyeti se kur aplikacioni, i cili ka qenë i disponueshëm këtë javë për testuesit beta, do të lëshohej për publikun, sipas pamjeve të ekranit të shikuara nga Reuters.

“Aktualisht jemi vendosur për publikim në dyqanin e aplikacioneve Apple për të hënën më 21 shkurt”, u përgjigj ekzekutivi.

Nisja do ta kthente Trumpin në mediat sociale më shumë se një vit pasi ai u ndalua nga Twitter, Facebook dhe YouTube pas sulmit të 6 janarit 2021 në Kapitolin e ShBA-së nga mbështetësit e tij, kur ai u akuzua për postimin e mesazheve që nxisnin dhunën, shkruan Guardian, përcjell Klankosova.tv.

Trump Media & Technology Group (TMTG), sipërmarrja pas Truth Social, do t’i bashkohet një portofoli në rritje të kompanive teknologjike që po pozicionohen si kampionë të fjalës së lirë dhe shpresojnë të tërheqin përdoruesit që mendojnë se pikëpamjet e tyre janë shtypur në platforma të tilla si Twitter, Facebook dhe YouTube.

Përveç postimit që zbulon datën e lëshimit të së hënës, pamjet e ekranit tregojnë se aplikacioni tani është në versionin 1.0, duke sugjeruar se ka arritur një nivel gati për publikim.

Advertisement

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media