Connect with us

Tech & Auto

Bitcoin goditet rëndë pasi Kazakistani ndërpret energjinë elektrike në të gjithë vendin

Published

on

Bitcoin mori një goditje të enjten pasi interneti në Kazakistan u mbyll në mes të dhunës në rritje.

Megjithëse qëllimi dukej se ishte ndërprerja e komunikimit të protestuesve, efektet e ndërprerjes së energjisë janë përhapur më tej.

Kazakistani është një lojtar i fuqishëm në botën e bitcoin. Vitin e kaluar, vendi u bë qendra e dytë më e madhe në botë për minierat e bitcoin pas Shteteve të Bashkuara, pasi Kina, një qendër e madhe, ndaloi aktivitetin e minierave të kriptove. Që nga gushti, Kazakistani zotëronte 18 përqind të minierave globale të bitcoin.

Brenda orëve të ndërprerjes, fuqia llogaritëse e bitcoin u fundos.

Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera krijohen ose “minohen” nga kompjuterë me fuqi të lartë, zakonisht në qendrat e të dhënave në pjesë të ndryshme të botës që konkurrojnë për të zgjidhur enigmat komplekse matematikore në një proces shumë intensiv të energjisë.

Sa më shumë minatorë në rrjet, aq më e madhe është sasia e fuqisë së kompjuterit që nevojitet për të nxjerrë bitcoin të ri.

Kriptomonedha ra nën 43 mijë dollarë të enjten,  niveli më i ulët në disa muaj.

Ndërprerja theksoi se sa peshë ka Kazakistani në ekosistemin e bitcoin, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Mënjanë ekonominë, ndikimi negativ mjedisor i bitcoin ka qenë një çështje e vazhdueshme. Monedhat e bazuara në Blockchain kërkojnë sasi të mëdha energjie, e cila rrjedh kryesisht nga lëndët djegëse fosile.

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media