Connect with us

Bota

Turqia kërcënon hapur Greqinë: Për 5 orë na keni në Athinë

Published

on

Një anëtar i komitetit qendror të partisë “AKP” të Erdoganit lëshoi ​​kërcënime lufte kundër Athinës, duke thënë se “Greqia thotë se do të lëshojë raketa. Le të shohim se çfarë ndodh. Pas 5 orësh do të jemi në Selanik. Për 5 orë do të jemi në Athinë. Çfarëdo që të bëjnë” tha ai.

Ankaraja i është drejtuar sërish retorikës provokuese me zëdhënësin e qeverisë Omer Çelik duke akuzuar Greqinë për emigrantët dhe Bashkimin Evropian për indiferencë.

“Forcat greke po tërheqin zvarrë dhe shpojnë varkat e emigrantëve. Ata i çojnë njerëzit e pambrojtur drejt vdekjes. E gjithë kjo po ndodh para syve të forcave të NATO-s. Pa rojet bregdetare turke, këta njerëz do të kishin vdekur” tha ai.

“Bota duhet ta ndalojë këtë mizori imorale. Forcat greke po përpiqen të vrasin njerëz të pambrojtur. I prangosin njerëzit dhe i lënë të vdesin” tha më tej ai.

Zëvendëskryeministri Fuat Oktay, i cili iu referua bisedës telefonike që pati me nënpresidentin e Komisionit Evropian Margaritis Schoinas tha se “autoritetet greke të përmbushin detyrimet e tyre sipas marrëveshjes së 18 marsit”. Megjithatë, ai theksoi se “njerëzimi edhe një herë u nëpërkëmb në Egje! Turp!”

Në të njëjtën kohë, një anëtar i komitetit qendror të partisë “AKP” të Erdoganit lëshoi ​​kërcënime me luftë kundër Athinës.

Metin Kiulunk tha “Të huajt duan ta bëjnë Greqinë të lëshojë raketa kundër Turqisë. Ne i sfidojmë ata. Greqia thotë se do të lëshojë raketa. Le të shohim se çfarë ndodh. Për 5 orë do të jemi në Selanik. Për 5 orë do të jemi në Athinë. Çfarëdo që të bëjnë” tha ai.

Greqia nga ana e saj thekson se “propaganda turke nuk bind askënd” dhe se është një retorikë që shfrytëzon vuajtjet njerëzore.

AdvertisementAdvertisement

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com