Connect with us

Kulturë

Nuk jetohet nga shitja e librave, as me pagën e aktorit

Published

on

“Si artist nuk jetohet”, me këto fjalë artisti Çun Lajçi nisi rrëfimin e tij për jetën e një artisti në trojet shqiptare, në intervistën e TV21 të realizuar në Kërçovë.

Thotë se të paktë janë artistët që mund të jetojnë nga libri dhe i vetmi sipas tij është shkrimtari Ismail Kadare.

Me pagën që marrin aktorët, të cilin profesion e ushtron edhe ai, sipas tij mund të jetohet vetëm 10 ditë.

“Nuk jetohet as me pensionin që e marrim”, tha Lajçi.

Kritikon pushtetarët, pasi sipas tij as nuk e kanë vizituar stendën e tij.

Thotë se vetëm tre prej tyre kanë ardhur për ta vizituar dhe kanë blerë libra: Kryebashkiaku i Tiranës – Erion Veliaj, i pari i Kërçovës – Fatmir Dehari dhe i pari i Dibrës – Hekuran Duka.

Më poshtë një pjesë e intervistës së realizuar nga gazetarja, Salije Sadiku:

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media