Connect with us

Tech & Auto

“Mos përdorni profile të rreme”, kjo është kërkesa e Facebook për policinë në Los Anxhelos

Published

on

Facebook i ka shkruar Departamentit të Policisë së Los Anxhelosit (LAPD), duke kërkuar që të ndalojë krijimin e profileve të rreme për të kryer mbikëqyrje ndaj përdoruesve.

Kjo vjen pasi Guardian zbuloi se departamenti i policisë amerikane kishte punuar me një firmë teknologjike, duke analizuar të dhënat e përdoruesve për të ndihmuar në zgjidhjen e krimeve.

Facebook ndalon shprehimisht krijimin dhe përdorimin e llogarive false.

Synimi, tha ai, ishte “krijimi i një mjedisi të sigurt ku njerëzit mund të besojnë dhe të mbajnë përgjegjësi njëri-tjetrin”.

“Jo vetëm që dokumentet udhëzuese të LAPD përdorin Facebook-un si një shembull të qartë për këshillimin e oficerëve për të krijuar llogari të rreme të mediave sociale, por dokumentet tregojnë gjithashtu se politikat e LAPD thjesht lejojnë oficerët të krijojnë llogari të rreme për ‘aktivitet hetimor në internet’,” shkroi nënkryetari i Facebook.dhe zëvendës këshilltari i përgjithshëm për të drejtat civile Roy Austin në një letër që përshkruan politikat e Facebook, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

“Ndërsa legjitimiteti i politikave të tilla mund të varet nga LAPD, oficerët duhet të respektojnë politikat e Facebook kur krijojnë llogari në shërbimet tona. Departamenti i Policisë duhet të ndërpresë të gjitha aktivitetet në Facebook që përfshijnë përdorimin e llogarive të rreme, imitimin e të tjerëve dhe mbledhjen të të dhënave për qëllime vëzhgimi”, transmeton Klankosova.tv.

AdvertisementAdvertisement

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com