Connect with us

Shëndetësi

Britania pritet të jetë vendi i parë në botë që do ta mposhtë COVID-in me vaksina?!

Published

on

Britania do të jetë vendi i parë në botë që do të mundë pandeminë, ka pohuar Nadhim Zahawi – pasi ekspertët këmbëngulën se Mbretëria e Bashkuar do të shmangte një valë të rasteve të stilit evropian, sepse ajo vazhdoi me ‘Ditën e Lirisë’.

Zahawi, ish-ministri i vaksinimit në Britani, tha se ishte “gjëja absolutisht e duhur”, për të hequr të gjitha kufizimet në korrik dhe për të lejuar që virusi të përhapet gjatë muajve të ngrohtë kur Spitali Kombëtar Britanik, ishte më pak i zënë – pavarësisht kritikave të mëdha në atë kohë, përcjell Klankosova.tv.

Ai sugjeroi që Mbretëria e Bashkuar do të ishte ekonomia e parë e madhe që do të kalonte nga pandemia në endemike, sepse ajo ngarkoi rastet e saj Delta dhe po garon përpara shumicës së fqinjëve të saj të BE-së në administrimin e vaksinave përforcuese.

Aktualisht ka një valë të re të variantit Delta që po rrotullohet në të gjithë kontinentin që i ka kthyer kombet në kufizime drakoniane dhe ka shkaktuar një valë protestash të dhunshme.

Mbretëria e Bashkuar u kritikua si ‘njeriu i sëmurë i Evropës’ gjatë gjithë verës dhe vjeshtës për regjistrimin e vazhdueshëm të niveleve më të larta të infeksionit në kontinent.

AdvertisementAdvertisement

NA NDIQ NË FACEBOOK

Click Here To Join Native Media
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com