Connect with us

Bota

Bie borë në këtë shtet të Evropës

Published

on

Bora e parë e këtij dimri në Finlandë ra zyrtarisht të martën në mëngjes, 14 shtator.
Instituti Meteorologjik Finlandez (FMI) mati mbi një centimetër borë para orës 9 të mëngjesit – duke përmbushur kështu kriteret e kërkuara.

“Në Salla, në Rrëzimet Värriötunturi, ne kishim një centimetër borë në mëngjes. Kjo do të thotë që bora e parë e regjistruar ka mbërritur zyrtarisht,” tha meteorologu i FMI Ville Siiskonen .
Tufat e dëborës kishin mbuluar fshatin Näkkälä në Enontekiö, në veriperëndim të Laplandit, të hënën, por për shkak se ranë pas orës 10 të mëngjesit, ata nuk u cilësuan si bora e parë e sezonit të dimrit.

Skena në qytetin Kemi, Lapland finlandeze të martën pasdite
Kushtet e rrugës janë veçanërisht të rrezikshme përreth zonave Rovaniemi, Tornio dhe Oulu, shtoi FMI.
Saktësisht 10 centimetra borë kishin rënë në qytetin Kemi deri në orën 16 pasdite të martën pasdite

Click Here To Join Native Media
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com