Connect with us

Tech & Auto

Vetëm një orë lojëra online për fëmijët në Kinë

Published

on

Lojtarët online nën moshën 18 vjeçare do të lejohen të luajnë vetëm për një orë të premteve, fundjavave dhe festave, tha rregullatori kinez i video-lojërave.

Administrata Kombëtare e Shtypit dhe Publikimit i tha agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua se lojërat do të lejoheshin vetëm nga ora 20:00 deri në 21:00.

Ai gjithashtu udhëzoi kompanitë e lojërave për të parandaluar fëmijët që luajnë jashtë këtyre kohëve.

Në fillim të këtij muaji një media shtetërore i quajti lojërat online “opium shpirtëror”.

Inspektimet e kompanive të lojërave në internet gjithashtu do të rriten, për të kontrolluar nëse afatet kohore po zbatohen, tha rregullatori.

Rregullat e mëparshme e kishin kufizuar lojën online të fëmijëve në 90 minuta në ditë, duke u rritur në tre orë gjatë pushimeve.

Masa pasqyron një shqetësim të gjatë për ndikimin e lojërave të tepërta tek të rinjtë.

Një muaj para kufizimeve të fundit, një artikull i botuar nga Economy Daily Daily Daily pretendonte se shumë adoleshentë ishin bërë të varur nga lojërat online dhe po ndikonte negativisht tek ata.

Artikulli nxiti rënie të konsiderueshme të vlerës së aksioneve në disa nga firmat më të mëdha të lojërave online në Kinë.

Në korrik, gjigandi kinez i lojërave Tencent njoftoi se po bënte njohjen e fytyrës për të ndaluar fëmijët të luanin midis orës 22:00 dhe 08:00.

Ky veprim pasoi frikën se fëmijët po përdornin letërnjoftimet e të rriturve për të anashkaluar rregullat, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.