Connect with us

Tech & Auto

Sa derivate shpenzon një Formula 1 gjatë një gare?

Published

on

A e dini se sa derivate nevojiten për një Formula që ta përfundoj garën? Formula 1 aktualisht është në “epokën hibride” dhe motorët e këtij lloji mund të porositen me mbi 1.000 kuaj-fuqi, e dihet që SUS motori i tyre është ai me 1.6 litra V6.

Por sa në fakt shpenzon një Formula 1? Mesatarisht në një garë shoferët përshkojnë mbi 300 kilometra, natyrisht kjo varet nga konfiguracionet e pistës dhe ekziston një fakt tjetër interesant – F1 janë të kufizuar në 110 litra rezervuar – që i bie rreth 140 litra apo më pak se 8 litra në 100 kilometra, transmeton Telegrafi.

Sigurisht se pyesni se si është e mundur kjo të ndodhë? Sekreti qëndron në motorët e tyre – efikasiteti termal bën që sa energji prodhon motori – aq duhet të lëvizë mjeti.

Më poshtë gjeni videon e cila shpjegon në detaje se sa shpenzon një Formula 1 gjatë një gare të rëndomtë – aty përfshihen shumë faktorë që mund të ketë një luhatje të vogël të përqindjes së shpenzimit. /Telegrafi/

NA NDIQ NË FACEBOOK