Connect with us

Tech & Auto

Kina me ligje të reja ndaj konkurrencës në treg dhe përdorimit e të dhënave

Published

on

Kina të martën forcoi kontrollin e sektorit të saj të teknologjisë, duke publikuar rregulla të hollësishme që synojnë të trajtojnë konkurrencën e padrejtë dhe trajtimin e të dhënave kritike nga kompanitë.

Pekini ka forcuar kontrollin e tij në platformat e internetit në muajt e fundit, duke përmendur rrezikun e abuzimit me fuqinë e tregut për të frenuar konkurrencën, keqpërdorimin e informacionit të konsumatorëve dhe shkeljen e të drejtave të konsumatorit, në një përmbysje pas viteve të një qasjeje pa ndërhyrje, raporton Reuters.

Vendi lëshoi ​​gjoba të mëdha për kompanitë përfshirë gjigantin e tregtisë elektronike Alibaba Group dhe kompaninë e mediave sociale Tencent Holdings si pjesë e një goditjeje në rritje dhe është zotuar të hartojë ligje të reja rreth inovacionit të teknologjisë dhe monopoleve.

Të martën, Administrata Shtetërore për Rregullimin e Tregut nxori një sërë projekt -rregulloresh që ndalojnë konkurrencën e padrejtë dhe kufizojnë përdorimin e të dhënave të përdoruesve.

Aksionet e listuara në New York të Alibaba, JD.com Inc dhe Baidu Inc ranë midis 2.9 përqind dhe 3.5 përqind në tregtimin. Ndërmjetësuesi në internet i mbështetur nga Tencent Futu Holdings ra me 7 përqind dhe ishte ndër aksionet më të tregtuara në mënyrë aktive në shkëmbimet amerikane, përcjell Klankosova.tv.

 

.

NA NDIQ NË FACEBOOK