Connect with us

Tech & Auto

Etiopia pritet të hap rrjetit e vet social

Published

on

Etiopia ka filluar zhvillimin e platformës së saj të rrjetit social për të rivalizuar Facebook, Twitter dhe WhatsApp, megjithëse nuk planifikon të bllokojë shërbimet globale, tha të hënën agjencia shtetërore e sigurisë së komunikimit.

Etiopia është përfshirë nga viti i kaluar në një konflikt të armatosur që vë qeverinë federale kundër Frontit të Çlirimit të Popullit Tigray, i cili kontrollon rajonin Tigray në veri të vendit.

Përkrahësit e të dyja palëve kanë zhvilluar një luftë paralele fjalësh në rrjetet sociale.

Qeveria dëshiron që platforma e saj lokale të “zëvendësojë” Facebook, Twitter, Whatsapp dhe Zoom, tha drejtoresha e përgjithshme e Agjencisë së Sigurisë së Rrjetit të Informacionit, Shumete Gizaw,

Shumete akuzoi Facebook-un për fshirjen e postimeve dhe llogarive të përdoruesve për të cilat ai tha se “përhapnin realitetin e vërtetë rreth Etiopisë”.

Grupet ndërkombëtare e të drejtave të njeriut kanë kritikuar qeverinë etiopiane për mbyllje të pashpjegueshme të shërbimeve të rrjeteve sociale përfshirë Facebook dhe WhatsApp vitin e kaluar. Qeveria nuk ka komentuar mbi ato mbyllje.

Zëdhënësja e Facebook-ut në Afrikë, Kezia Anim-Addo, nuk pranoi të komentonte mbi planet e Etiopisë dhe nuk iu përgjigj menjëherë një pyetjeje në lidhje me akuzat e Shumete.

Por në qershor, ditë para zgjedhjeve kombëtare, Facebook tha se kishte hequr një rrjet të llogarive të rreme në Etiopi që synonin përdoruesit vendas të cilët i lidhte me individë të lidhur me INSA, e cila është përgjegjëse për monitorimin e telekomunikacionit dhe internetit.

Twitter nuk pranoi të komentojë. Zoom nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Shumete nuk pranoi të specifikonte një afat kohor, buxhet dhe detaje të tjera, por i tha Reuters: “Arsyetimi i zhvillimit të teknologjisë me kapacitet lokal është i qartë … Pse mendoni se pse Kina po përdor WeChat?”

Ai tha se Etiopia kishte ekspertizën lokale për të zhvilluar platformat dhe nuk do të punësonte të huaj për të ndihmuar.

Aplikacioni i mesazheve sociale WeChat është në pronësi të Tencent Holdings me seli në Kinë, përdoret gjerësisht në vend dhe konsiderohet të jetë një mjet i fortë nga autoritetet kineze për monitorimin e popullsisë së tij.

.

Click Here To Join Native Media
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com