Connect with us

Tech & Auto

Bitcoin kalon çmimin e 40 mijë eurosh, rimëkëmbja shihet edhe në kriptomonedha të tjera

Published

on

Çmimi i kriptomondeshës Bitcoin u rrit 42 mijë euro ose 50 mijë dollarë të hënën për herë të parë që nga maji, duke vazhduar rikthimin e tij nga një rënie që e kishte muajve të fundit.

Kriptomonedha më e madhe në botë u rrit në 42 mijë e 911 euro, pasi investitorët vënë bast se perspektiva e më shumë shpenzimeve stimuluese amerikane do të çonte në fitime të mëtejshme dhe më shumë firma të shërbimeve kryesore financiare bënë lëvizje në klasën e aktiveve të reja.

Bitcoin është rritur 81 përqind që kur arriti nivelin më të ulët vjetor prej 23 mijë e 635 euro në janar, raporton Reuters.

Ndërkohë, çmimi i Ethereum, kriptomonedha e dytë me kapital më të madh, u rrit 2.8 përqind në  2 mijë e 847 euro. Monedha virtuale është rritur 91 përqind që nga rënia në nën 1 mijë e 484 euro muajin e kaluar, përcjell Klankosova.tv.

Rimëkëmbja e kriptomonedhës vjen pasi disa kompani më të themeluara të shërbimeve financiare u ofrojnë klientëve të tyre qasje në monedha virtuale. PayPal Holdings Inc tha të hënën se do të lejojë klientët në Mbretërinë e Bashkuar të blejnë, shesin dhe mbajnë bitcoin dhe kriptovaluta të tjera duke filluar këtë javë.

Disa tregtarë besojnë se tregu i bitcoin ende nuk ka parë kthimin e plotë të investitorëve me pakicë, duke sugjeruar që rritja aktuale mund të ketë më shumë për të shkuar.

 

.

NA NDIQ NË FACEBOOK