Connect with us

Tech & Auto

Banka qendrore e Kubës tani pranon kriptovaluta

Published

on

Kuba tani do të njohë dhe rregullojë kriptovaluta të tilla si Bitcoin, duke cituar “arsye të interesit socio -ekonomik”.

Rezoluta 215, e cila u botua të enjten në Gazetën Zyrtare Shtetërore, thotë se banka qendrore do të vendosë rregulla të reja se si të sillen me monedhat digjitale. Ofruesit komercial të shërbimeve të lidhura me këtë tani do të kenë nevojë për një licencë nga banka qendrore për të vazhduar operacionet.

Embargoja amerikane ndaj shtetit komunist e ka kthyer ekonominë e Kubës në rrënoja duke e krahasuar me atë globalen. Vendimi i Kubës për t’u bashkuar me El Salvadorin në pranimin e kriptovalutave mund të ndihmojë vendin që të anashkalojë regjimin e sanksioneve amerikane, i cili u formua nën ish -Presidentin Donald Trump dhe u zgjerua nën Presidentin Joe Biden.

“Është historike që ata po e pranojnë atë”, tha Boaz Sobrado, një analist i të dhënave fintech me qendër në Londër, i cili kaloi katër vjet duke punuar me kripto në Kubë, raporton CNBC.

“Kjo është një qeveri konservatore e krijuar ende në mënyrat tradicionale marksiste. Në fakt, banka qendrore komuniste kubane u themelua nga Che Guevara. Fakti që ata po rregullojnë me kujdes tregon se ata janë të interesuar në atë që mund t’u sjellë atyre”, tha Boaz.

Dërgimi dhe marrja e parave midis SHBA-së dhe Kubës u bë jashtëzakonisht e vështirë nën administratën Trump, sipas Dr Mrinalini Tankha, një profesor i antropologjisë në Universitetin Shtetëror të Portland, i cili ka bërë kërkime mbi Kubën për 10 vjet.

Në vitin 2020, Western Union, një kanal veçanërisht domethënës për dërgesat e parave që kishin funksionuar në Kubë për më shumë se 20 vjet, mbylli të gjitha 400 pikat e tij, mes sanksioneve gjithnjë e më agresive të epokës Trump, përcjell Klankosova.tv.

Procesi i marrjes së parave brenda dhe jashtë vendit u bë edhe më i ndërlikuar nga pandemia COVID-19.

Përpara shpërthimit të COVID-19, tha Tankha, disa kubanë do të ktheheshin në shërbimet ndërlidhëse nëntokësore dhe disi të formalizuara të quajtura mulas, ku agjencitë do të transportonin para në Kubë dhe do t’ua shpërndanin njerëzve në ishull. Por ndërsa pandemia i stagnojë fluturimet në të gjithë botën edhe kjo rrugë për para u bë shumë më e vështirë, tha ajo.

Ishte kjo nevojë dëshpëruese për para – në sfondin e një pandemie globale dhe bllokimin e hyrjes në ekonominë botërore – që ndihmoi në nxitjen e rritjes së adoptimit të kriptove në Kubë, thonë ekspertët.

 

 

The post Banka qendrore e Kubës tani pranon kriptovaluta appeared first on Klan Kosova.

Advertisement

NA NDIQ NË FACEBOOK