Connect with us

Tech & Auto

Avokado dhe akullore shpërthejnë në hapësirë për astronautët e uritur

Published

on

Një dërgesë e milingonave, avokados dhe një krah robotik i përmasave njerëzore të SpaceX fluturuan drejt Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar të dielën.

Dërgimi – që do të mbërrijë të hënën – është i 23 -ti i kompanisë për NASA -n në pak më pak se një dekadë.

Një raketë e ricikluar Falcon shpërtheu në qiell, nga Qendra Hapësinore Kennedy të NASA -s. Pas ngritjes së kapsulës Dragon, përforcuesi i fazës së parë u ul drejt në platformën më të re të oqeanit të SpaceX, të quajtur “A Shortfall of Gravitas”. Themeluesi i SpaceX, Elon Musk, vazhdoi traditën e tij të emërtimit të anijeve në nderim të shkrimtarit të ndjerë të trillimeve shkencore, Iain Banks.

Dragoi mban më shumë se 2,170 kilogramë furnizime dhe eksperimente, dhe ushqim të freskët duke përfshirë avokado, limonë dhe madje edhe akullore për shtatë astronautët e stacionit hapësinor.

“The Girl Scouts” po dërgojnë milingona, karkaleca shëllirë dhe bimë si subjekte testimi, ndërsa shkencëtarët e Universitetit të Wisconsin-Madison po rrisin farat nga kremi i veshit të miut, një farë e keqe e vogël e lulëzuar e përdorur në kërkimet gjenetike. Mostrat e betonit, qelizave diellore dhe materialeve të tjera gjithashtu do t’i nënshtrohen mungesës së peshës.

Krahu robotik eksperimental i një kompanie fillestare japoneze, ndërkohë, do të përpiqet të bashkojë sendet së bashku në debutimin e saj orbital dhe të kryejë punë të tjera të zakonshme, të bëra normalisht nga astronautët.

“Testet e para do të bëhen brenda stacionit hapësinor. Modelet e ardhshme të robotit të Gitai Inc. do të dalin në vakumin e hapësirës për të praktikuar punë satelitore dhe punë të tjera riparimi”, tha shefi i teknologjisë, Toyotaka Kozuki.

“Që në vitin 2025, një skuadër e këtyre armëve mund të ndihmojë në ndërtimin e bazave hënore dhe minimin e hënës për burime të çmuara”, shtoi ai.

SpaceX duhej të linte disa eksperimente prapa për shkak të vonesave që rezultonin nga COVID-19.

Ishte përpjekja e dytë e nisjes, përpjekja e së shtunës u prish nga moti i stuhishëm.

NASA iu drejtua SpaceX dhe kompanive të tjera amerikane për të dërguar ngarkesa dhe ekuipazhe në stacionin hapësinor, pasi programi i anijes hapësinore përfundoi më 2011.

Advertisement

NA NDIQ NË FACEBOOK