Connect with us

Tech & Auto

Apple vazhdon punën nga shtëpia deri më 2022 për shkak të variantit Delta

Published

on

Apple i ka thënë fuqisë së saj punëtore se nuk do të kthehen në zyrat e korporatave deri në janar, për shkak të shqetësimeve për një rritje të rasteve të variantit Delta.

Prodhuesi i iPhone, i cili do të mbajë ende rrjetin e tij të dyqaneve me pakicë të hapur, më parë i kishte thënë stafit se do të kishte një kthim me faza në punë nga tetori.

Memorandumi i dërguar nga burimet njerëzore dhe kreu i shitjes me pakicë, Deirdre O’Brien, shtoi se kompania aktualisht nuk priste të mbyllte zyrat ose dyqanet e saj me pakicë, por ajo inkurajoi fuqishëm stafin që të vaksinohen.

Apple, e cila muajin e kaluar rivendosi politikën e mbajtjes së maskave për stafin në dyqan që kishte vendosur të hiqte në qershor, kishte planifikuar më parë të kërkonte nga stafi që të kthehej në zyrat e saj të hënave, të martave dhe të enjteve deri në fillim të shtatorit, para se ta shtynte atë deri në tetor.

Në Mbretërinë e Bashkuar kompania ka të punësuar 7 mijë persona dhe operon në 38 dyqane me pakicë, më së shumti në çdo vend në Evropëm shkruan Guardian, përcjell Klankosova.tv.

Njoftimi i gjigantit të teknologjisë vjen ndërsa SHBA përballet me një rritje të re të infeksioneve koronavirus të nxitur nga varianti Delta, me numra të rasteve të reja mesatarisht më shumë se 130 mijë në ditë.

.

NA NDIQ NË FACEBOOK