Connect with us

Shëndetësi

Sutdimi i ri thotë se dy doza të Pfizer dhe AstraZeneca janë efektive kundër variantit Delta

Published

on

Dy dozat e vaksinave Pfizer ose AstraZeneca kundër COVID-19 janë gati po aq efektive kundër variantit Delta, që është shumë i transmetueshëm, sikurse që ishin edhe kundër variantit të parë Alpha, aiç thotë një studim i botuar të mërkurën.

Zyrtarët thonë se vaksinat janë shumë efektive kundër variantit Delta, tani variant dominues në gjithë botën, megjithëse në studim thuhet se përsëri një dozë e vaksinës nuk është e mjaftueshme për mbrojtje më të madhe, njofton Klan Kosova.

Studimi, i botuar në Neë England Journal of Medicine, konfirmon gjetjet kryesore të dhëna nga Shëndetësia e Publike e Anglisë në maj rreth efikasitetit të vaksinave COVID-19 të bëra nga Pfizer-BioNTech dhe Oxford-AstraZeneca, shkruan Reuters.

Studimi i së mërkurës zbuloi se dy doza të vaksinës Pfizer ishin 88 përqind efektive në parandalimin e sëmundjes simptomatike nga varianti Delta, krahasuar me 93.7 përqind kundrejt variantit Alpha.

The post Sutdimi i ri thotë se dy doza të Pfizer dhe AstraZeneca janë efektive kundër variantit Delta appeared first on Klan Kosova.

Click Here To Join Native Media

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: [email protected]

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com