Connect with us

Tech & Auto

Me shpejtësi 600 kilometra në orë, Kina prodhon trenin më të shpejtë (VIDEO)

Published

on

Treni i ri kinez me shpejtësi të madhe doli nga linja e prodhimit të martën, njoftoi media zyrtare.

Transmetuesi shtetëror kinez CCTV tregoi një tren me pesë karroca që lëvizin në një linjë provë fabrike në qytetin lindor të Qingdao, raporton AP, transmeton Klankosova.

CCTV njoftoi se është automjeti më i shpejtë tokësor në botë i disponueshëm me një shpejtësi maksimale prej 600 kilometra për orë (më shumë se 370 mph).

Transmetuesi kinezcitoi kryeinxhinierin e projektit duke thënë se treni mund të udhëtojë me dy deri në 10 karroca, e që secila mban më shumë se 100 pasagjerë.

.

Click Here To Join Native Media

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: [email protected]

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com