Connect with us

Shëndetësi

Hipertensioni mund të paraqesë rrezik më të fortë të demencës te gratë

Published

on

Demenca përfshin humbjen progresive të kujtesës, aftësitë njohëse dhe aftësinë për të kryer detyrat e përditshme.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), rreth 50 milionë njerëz në të gjithë botën kanë demencë dhe çdo vit, ka pothuajse 10 milionë raste të reja.

Megjithëse aktualisht nuk ka shërim ose terapi që mund të ngadalësojë përparimin e gjendjes, shkencëtarët kanë identifikuar disa faktorë rreziku për të, shkruan Medical News Today, transmeton Klankosova.tv

Për shembull, disa ndryshime në stilin e jetës dhe trajtimet me ilaçe mund të zvogëlojnë këto rreziqe, duke ndihmuar në parandalimin e zhvillimit të gjendjes në radhë të parë.

Çështjet kardiovaskulare si presioni i lartë i gjakut janë shfaqur si faktorë veçanërisht të rëndësishëm të rrezikut për demencën.

Disa studime kanë zbuluar se hipertensioni i vë gratë në rrezik më të lartë të demencës sesa burrat.

Një studim i ri i Institutit “George për Shëndetin Global” në Universitetin e Uellsit, i cili ndoqi më shumë se gjysmë milioni individë, shton provat se presioni i lartë i gjakut në moshën e mesme i vë gratë në një rrezik relativ më të lartë të demencës, edhe pas llogaritjes së rreziqeve të tjera.

Studiuesit zbuluan se pirja e duhanit, diabeti, dhjami i lartë i trupit dhe statusi i ulët socio-ekonomik, të gjitha ndikojnë në rrezikun e demencës në mënyrë të barabartë për burrat dhe gratë, transmeton Klankosova.tv.

 

The post Hipertensioni mund të paraqesë rrezik më të fortë të demencës te gratë appeared first on Klan Kosova.

Click Here To Join Native Media

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: [email protected]

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com