Connect with us

Shëndetësi

13 benefite nga të shikuarit televizor

Published

on

Si shumica e gjërave, gjithçka ka të bëjë me ekuilibrin.

Por, në rast se ndiheni keq për shikimin e tepërt të televizorit, nuk ia vlen. Shikimi i televizorit në të vërtetë mund të jetë mjaft i dobishëm!

Execulink liston 13 arsye pse, transmeton Klankosova.tv.

 1. Edukativ

Televizori ka shumë përfitime arsimore për fëmijë dhe të rriturit. TV mund të përdoret si një mjet mësimi si në shtëpi ashtu edhe në klasë. Me gamën e gjerë të kanaleve televizive, ju me siguri mund të gjeni një përzierje perfekte të programeve arsimore për fëmijët tuaj ose për veten tuaj.

2. Qëndroni në rrjedha

Televizioni është një burim i lajmeve. Akordimi i lajmeve lokale lejon civilët të qëndrojnë të informuar me atë që po ndodh në qytetin e tyre. Shfaqjet ndërkombëtare të lajmeve ju mbajnë të azhurnuar me lajmet e reja në të gjithë botën. Gjithashtu, në vazhdën e ngrohjes globale, kanali i motit është me rëndësi jetike sepse na jep informacion rreth paralajmërimeve të tornados, uraganeve dhe më shumë.

 1. Kultura

TV mund të sigurojë një arratisje të lirë në vend që të udhëtojmë. Ekspozimi ndaj kulturave të botës mund të bëhet lehtësisht nga pas një ekrani televiziv. Hapni një kanal të natyrës dhe shijoni imazhet e bukura në ekran.

 1. Kritika

Ndërsa shfaqjet televizive janë përmirësuar në cilësi, ne jemi bërë më të mirë në shikimin. Ne i kushtojmë vëmendje më shumë detajeve dhe prezantuesit bëhen më kreativë me detaje delikate që përfshijnë ndërsa krijojnë kthesa komploti. Njerëzit mblidhen për të diskutuar shfaqjet e tyre të preferuara televizive dhe për të krijuar nënkulturën e tyre të përqendruar në vlerësimin e shfaqjeve dhe personazheve të tyre të preferuar.

 1. Ndjeni Lidhjen

TV mund t’ju ​​bëjë të ndiheni më pak të vetmuar. Në disa mënyra, shikimi i TV mund të veprojë si një mbushës për të kaluar kohë me miqtë dhe familjen. Në një studim nga revista e Psikologjisë Eksperimentale Sociale, studiuesit zbuluan se ndërsa shikonin një shfaqje televizive të preferuar njerëzit raportuan se ndiheshin më pak të vetmuar. Gjithashtu, nëse një shfaqje, lajm ose lojë sportive e caktuar ka peshë të mjaftueshme kulturore, ajo ka aftësinë t’i bashkojë njerëzit për të rrënjosur për një qëllim të përbashkët.

 1. Lidhja familjare

Lidhja familjare është një përfitim i madh për të parë televizor. Kalimi i kohës së bashku si familje duke parë një program televiziv siguron një mundësi për të gjithë për tu lidhur dhe për tu çlodhur. Lidhja për një shfaqje të preferuar televizive ofron mundësi për kujtime të përjetshme.

 1. Mësoni një gjuhë

Ekspozojuni gjuhëve të reja që dëshironi të mësoni. Një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar të mësoni një gjuhë të re është të shikoni shfaqje televizive në gjuhë të huaj që jeni të interesuar të mësoni. Shumë njerëz në të gjithë botën mësojnë anglisht përmes shfaqjeve televizive amerikane. Dëgjimi dhe leximi i titrave është një mënyrë e shkëlqyeshme për të mësuar në mënyrë pasive.

 1. Shëndeti mendor

Ka shumë përfitime shëndetësore për të parë TV. Nëse një shfaqje e caktuar ju bën të qeshni, ka përfitime shëndetësore për këtë. E qeshura është ilaçi më i mirë! Nëse vendosni të shikoni TV ndërsa jeni duke ushtruar, kjo mund t’ju ofrojë një shpërqendrim që ju lejon të bëni kardio për një periudhë më të gjatë kohore. Një studim nga Universiteti i Rochester zbuloi se njerëzit janë më energjikë pasi shikojnë skenat e natyrës.

 1. Kurseni para

TV ofron një formë të lirë argëtimi. Nëse e krahasoni me daljen në kinema ose me një shfaqje live, sigurisht që është zgjedhja ekonomike!

 1. Luftoni tundimin

TV mund të përmirësojë vetëkontrollin tuaj. Një studim interesant nga Universiteti i Buffalo zbuloi se shikimi i rregullt i televizorit mund të ndihmojë në ruajtjen e aftësisë sonë për të luftuar tundimin. Psikologu hulumtues që bëri këtë studim zbuloi se shikimi i një bote të njohur imagjinare i ndihmon njerëzit të kontrollojnë impulset e tyre. Natyra shoqërore e shikimit të shfaqjes tuaj të preferuar televizive siguron rehati e cila kontribuon në aftësinë tuaj për të kontrolluar impulset tuaja.

 1. Lehtësoni stresin

TV mund të lehtësojë stresin tuaj. Sipas një studimi të bërë në Universitetin e Kalifornisë zbuloi se shikimi i TV mund të zvogëlojë nivelet e kortizolit.

 1. Frymëzohuni

TV mund të frymëzojë ju ose fëmijët tuaj për të provuar gjëra të reja ose për të zgjedhur një hobi të ri. Nëse fëmijët, shikoni personazhet e tyre të preferuar të angazhuar në aktivitete që nuk i kanë provuar kurrë më parë, ka më shumë të ngjarë të dëshirojnë të provojnë edhe ato gjëra! TV gjithashtu ofron një mundësi për të mësuar në lidhje me profesione të ndryshme dhe mund të ndihmojë në frymëzimin e fëmijëve dhe të rriturve për të ndjekur rrugë të reja në karrierë.

 1. Shikoni TV për të lexuar më shumë

TV mund t’ju motivojë të lexoni më shumë libra! Nëse shihni një shfaqje që ju ka pëlqyer shumë dhe hetoni pak më tej, ndonjëherë mund të zbuloni se ishte bazuar në një libër. Për shembull: Game of Thrones, seria më e shitur e librave nga George R.R. Martin, përralla e shërbëtores nga Margaret Atëood ose Big Little Lies nga David E. Kelley. TV mund të sigurojë disa pamje vizuale për t’ju ndihmuar të pikturoni fjalët kur lexoni këto libra.

The post 13 benefite nga të shikuarit televizor appeared first on Klan Kosova.

Click Here To Join Native Media
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com