Connect with us

Kosovë

“Konflikti me Ramën e ndalon Kurtin të merret me ‘Shqipërinë e Madhe’, kjo është mirë për Kosovën”

Published

on

Analisti politik Nexhmedin Spahiu tha per Kosova Online se nuk ishte i befasuar që Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca nuk u takua me Kryeministrin Edi Rama gjatë vizitës së tij të parë zyrtare në Shqipëri, duke shtuar se një takim me Gramoz Ruci, një anëtar i Partisë Socialiste, të kryera nga Shqipëria nga Kryeministri Rama, transmeton InfoShqip.

Kreu i partisë së cilës i përket Konjufca nuk është në marrëdhënie të mira me kryeministrin Rama dhe për këtë nuk është e papritur që nuk kishte takim, megjithëse u njoftua” – tha Spahiu.

Sipas mendimit të tij, mosmarrëveshjet midis kryeministrave të Kosovës dhe Shqipërisë nuk kanë pasoja negative për marrëdhëniet midis dy fqinjëve. Spahiu shton se ato në të vërtetë janë në nivelin që duhet të jenë.

Marrëdhëniet me Shqipërinë duhet të jenë në nivelin e marrëdhënieve që ka Kosova me Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi, më shumë sesa nuk është e nevojshme” – thotë Spahiu.

Ai madje beson se kjo distancë në marrëdhëniet me Kryeministrin shqiptar parandaloi synimin e Kryeministrit Kurti për të intensifikuar idenë e tij të bashkimit me Shqipërinë.

Nuk është për të ardhur keq, duke pasur parasysh pozicionin që Kryeministri Kurti kishte në marrëdhëniet me Shqipërinë. Marrëdhënie të tilla të tensionuara me Ramën janë të mira sepse e pengojnë atë të ndërmarrë disa hapa të pamatur, siç është bashkimi me Shqipërinë, dhe kjo është mirë për të dhe për vetë Kosovën” – përfundon Spahiu./InfoShqip.com

.

Click Here To Join Native Media

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: [email protected]

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com