Connect with us

Bota

Biden nga Anglia paralajmëron Rusinë: Do të përballet me pasoja të fuqishme

Published

on

“Amerika është kthyer dhe demokracitë janë bashkuar për të përballuar sfidat e së ardhmes”. Kështu u shpreh presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), Joe Biden, duke folur para trupave në Forcën Ajrore Mbretërore Mildenhall në Angli, baza ajrore që mbështet operacionet e aviacionit amerikan.

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, ka nisur kështu udhëtimin e tij të parë zyrtar jashtë vendit me një paralajmërim për Rusinë se do të përballet me pasoja “të fuqishme dhe kuptimplota” nëse përfshihet në “veprimtari të dëmshme”.

“Ne do t’i përgjigjemi me forcë veprimeve armiqësore nga Rusia. Ne nuk po kërkojmë konflikt, por një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme me Rusinë”, tha Biden më pas, duke përsëritur se SHBA-ja do t’i përgjigjet në një “mënyrë të fuqishme dhe kuptimplotë” çdo veprimi armiqësor të Moskës. Një mesazh që ai përçoi një javë para takimit të planifikuar ballë për ballë me Vladimir Putinin, më 16 qershor në Gjenevë.

Presidenti i SHBA-së e bëri të qartë qëllimin e tij për të forcuar lidhjet me aleatët e SHBA-së, pas marrëdhënieve të tensionuara nën administratën Trump. Ai shpjegoi se kur të takohet me udhëheqësit e vendeve të NATO-s në Bruksel ai do të riafirmojë angazhimin e SHBA-së për nenin 5 mbi mbrojtjen e ndërsjellë. Një angazhim që Donald Trump nuk e kishte konfirmuar publikisht katër vjet më parë. Angazhimi amerikan ndaj Aleancës Atlantike është shumë i fortë, tha Biden, por theksoi nevojën për të modernizuar organizatën dhe aftësitë e saj në sektorin kibernetik.

Presidenti Biden mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar të mërkurën. Ai do të takojë kryeministrin Boris Johnson për të rënë dakord për një “Kartë të Atlantikut” të ri. Pakti do të jetë një version modern i atij që ra dakord midis Ëinston Churchill dhe Franklin Roosevelt në 1941, me një fokus në sfidat përfshirë ndryshimin e klimës dhe sigurinë.

Gjatë vizitës tetëditore europiane, Biden do të takojë Mbretëreshën në Kështjellën Ëindsor, do të marrë pjesë në një takim të udhëheqësve të G7 dhe do të bashkohet me samitin e tij të parë të NATO-s si president.

Në fund të udhëtimit të tij Biden do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin në Gjenevë.

.

Click Here To Join Native Media

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: [email protected]

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com