Connect with us

Lajme

Ambasadorja Yuri Kim ndan deklaratën urgjente të Antony Blinken, paralajmërojnë ‘tërmet’ në politikën shqiptare

Published

on

Ambasadorja Yuri Kim ka dalë me një mesazh të fuqishëm në rrjetet sociale. Përmes një postimi në Twitter Kim teksa ka publikuar deklaratën e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Blinken, paralajmëron se do të luftojnë të gjithë ata që janë të përfshirë në korrupsion të rëndësishëm.

“Korrupsioni kudo dëmton drejtpërdrejt politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe shëndetin ekonomik të SH.B.A.-së dhe partnerëve dhe aleatëve tanë. Kjo është arsyeja pse ne jemi të përkushtuar të promovojmë llogaridhënie dhe të luftojmë pandëshkueshmërinë për ata që janë përfshirë në korrupsion të rëndësishëm…”, shkruan Kim.

DEKLARATA E PLOTË E SEKRETARIT TË SHTETIT:

“Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të siguruar stabilitetin dhe sigurinë e Ballkanit Perëndimor, duke lejuar vendet në rajon të përmbushin potencialin e tyre si demokraci të lira dhe të prosperuara. Ne jemi të përkushtuar gjithashtu për të luftuar korrupsionin dhe për të demonstruar përparësitë e qeverisjes transparente dhe të përgjegjshme. Shtetet e Bashkuara e dinë që korrupsioni kërcënon barazinë ekonomike, përpjekjet globale kundër varfërisë dhe zhvillimin dhe vetë demokracinë. Korrupsioni kudo dëmton drejtpërdrejt politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe shëndetin ekonomik të Shteteve të Bashkuara dhe partnerëve dhe aleatëve tanë. Kjo është arsyeja pse ne jemi të përkushtuar për të promovuar llogaridhënien dhe për të luftuar pandëshkueshmërinë për ata që janë përfshirë në korrupsion në Ballkanin Perëndimor dhe në të gjithë botën. Në vazhdim të këtij angazhimi, Presidenti Biden lëshoi ??sot një Urdhër Ekzekutiv, duke shtuar edhe Shqipërinë në fushën e E.O. Urdhëri autorizon vendosjen e sanksioneve ndaj individëve dhe subjekteve përgjegjëse për korrupsionin në rajon, duke përfshirë keqpërdorimin e pasurive publike, shpronësimin e pasurive private për përfitime personale ose qëllime politike, ose ryshfet. E gjithë pasuria dhe interesat në pronën e personave të caktuar në përputhje me këtë urdhër, që janë brenda Shteteve të Bashkuara do të bllokohen. Angazhimi ynë për të promovuar demokracinë, transparencën dhe llogaridhënien, në të gjithë Ballkanin Perëndimor është i palëkundur dhe në përputhje me standardet që vendet e rajonit duhet të përmbushin për të siguruar qëllimet e tyre për të përparuar në rrugën Evropiane.”, shkruhet ne deklarat.

.

NA NDIQ NË FACEBOOK


Advertisement
Click Here To Join Native Media

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: [email protected]

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com