Connect with us

Lajme

Al Khelaifi i sheh Real Madridin dhe Barcelonën si armiq të PSG-së

Published

on

Dy klubet më të mëdha të Spanjës – Real Madrid dhe Barcelona – nuk janë të panjohur për ndërlikimet që kanë lindur në tregun e transferimeve që nga shfaqja e Paris Saint-Germain si një konkurrent për lojtarët më të mirë në botë.

Jo vetëm që parisienët kanë qëndruar në rrugën dy gjigantëve në negociata të drejtpërdrejta për transferime, por këtë verë ata do të rrëmbejnë Georginio Wijnaldum nga duart e Barcelonës pasi holandezi dukej se po kalonte në Camp Nou si transferim i lirë.

E kaluara me Barcelonën

Nëse Wijnaldum do të përfundojë një kalim në Parc des Princes para Camp Nou, ai do të jetë vetëm kapitulli i fundit në një marrëdhënie të keqe midis Barcelonës dhe PSG.

Mesfushori i Italisë, Marco Verratti ishte fillimisht njeriu në qendër të bisedimeve të zhvilluara midis të dyjave, me Barcelonën që kishte kërkuar dëshpërimisht ta nënshkruante atë kur ata ende mburreshin me sulmin më të mirë të Evropës, MSN (Messi, Suarez, Neymar). Megjithatë nuk ishte ndodhur edhe me vetë Verrattin të etur për të bërë kalimin në Francë.

Ato bisedime vetëm ndezën një reagim të ashpër nga PSG. Një vit më vonë ata erdhën duke trokitur me një tarifë transferimi rekord botëror për të nënshkruar me Neymarin për mbi 220 milionë euro. Braziliani u largua për në Paris dhe të dyja klubet tashmë kanë raportë të ftohura.

Problemet me Real Madridin

Edhe pse Los Blancos nuk kanë pasur aq përvojë me PSG, ata kanë pasur një sagë të zgjatur në tentimin për të transferuar Kylian Mbappen.

Filloi në vitin 2017 kur francezi ishte ende në Monaco. Pasi kishin fituar Ligue 1 dhe shkëlqenin në Ligën e Kampionëve, të rinjtë kërkoheshin në çdo klub të lartë evropian, por Real Madrid dhe PSG ishin gjithmonë kryesuesit e nënshkrimit të tij.

Edhe pse ai kishte ëndërruar të luante për Real Madridin që kur ishte fëmijë dhe e pëlqente Zinedine Zidanen, sulmuesi vendosi të qëndronte në vendin e tij të lindjes në atë kohë, duke zgjedhur të transferohej në Paris para Madridit.

.

Click Here To Join Native Media

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: [email protected]

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com